fb pixel Ježíšek je ve skutečnosti holka a v Amstru chodí na Vánoce blackface! Jak vypadají Ježíškové ve světě? – G.cz
Vyhledávání

Ježíšek je ve skutečnosti holka a v Amstru chodí na Vánoce blackface! Jak vypadají Ježíškové ve světě?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Asi víte, že zatímco v Česku nosí dárky Ježíšek, v Americe si to na létajících saních drandí po nebesích Santa Claus. Ale možná nevíte, kolik různých mytologických entit roznáší dárky po světě. A nejspíš jste si nikdy nevšimli, že většinu z nich chtějí Češi pro sebe. Takže, kdo kde co nosí?

Jan Studnička
Jan Studnička 12.12.2019, 12:30

Ve Spojených státech nosí samozřejmě dárky veselý basťoch v červeném ohozu, který u sebe na severním pólu večer 24. prosince nažhaví sáně a přes noc roznese dárky všem. Asi není potřeba zmiňovat všechny jeho detaily, ale zajímavé je, že Santa je víc Mikuláš než náš Ježíšek.

Santa Claus AKA Saint Nicholas alias svatý Mikuláš je křesťanský mučedník a patron dětí. Jedna verze jeho legendy říká, že se jednou zastavil v hostinci, kde nepoctivý hostinský nejenom obíral hosty, ale také ve sklepě rozčtvrtil tři své mladé učně a nacpal je do sudů. Mikuláš nejenom vycítil zločin, ale dokonce se mu povedlo přivést chlapce zpátky k životu. A složit dohromady. Asi.

Každopádně, Mikuláš je ve světě opakující se motiv a Santa je jedna z jeho veselejších inkarnací. Santa do sebe navíc pojal spoustu mytologických i pohanských aspektů jako létání po obloze se spřežením. To si údajně vzal částečně od germánského boha Wotana a polského Divokého honu. Takže… Fanoušci Zaklínače už chápou, proč vychází na Vánoce. Jde si pro Santu.

V Anglii poletuje posledních pár let Santa, ale tradičně tam mají Otce Vánoc, Father Christmas. Ten je vyobrazován v zeleném plášti s kápí, holí, mívá na sobě větvičky a vůbec vypadá jako druid z temné fantasy. Tohle vyobrazení můžete znát z Dickensovy Vánoční koledy.

Ve Francii nosí dárky Papa Noel, což je francouzský výraz pro Otce Vánoc, ale má toho víc společného se Santou. Veselá povaha, červený ohoz… A pozor! Cestuje se společníkem, který se jmenuje Perre Fouettard, což je zarostlá postava v kožichu, která mlátí zlobivé děti pometlem. Něco vám to připomíná, že?

Mikuláš přijíždí na bílém koni i v Nizozemsku a často s sebou tahá buď Grumpuse, což je v podstatě Krampus, nebo (a to je mnohem lepší) Černého Petra. Což je herec s namalovaným blackfacem. Posledních pár let nad Holanďany kvůli Černému Petrovi zbytek světa kroutí hlavou, ale vypadá to, že jim je to jedno.

A když jsme u toho Krampušáka, ten se prohání především po Rakousku, ale za posledních pár let se rozlezl do celého světa. S ním je spojený i svatý Mikuláš. A společně chodí jako u nás 5. prosince. Protože v Rakousku, Německu i Švýcarsku nosí dárky Christkind neboli Christkindle, tedy malý Kristus. Ježíšek. A teď pozor! Christkindle je pouze duch, který symbolizuje Ježíškovu dobrotivost, takže má velice vlídné vzezření. Většinou je to dívka s korunkou a zlatými vlasy, v podstatě je to náš mikulášský anděl.

Děda Mráz samozřejmě drandí po Rusku a Ukrajině, Sověti se ho v jednu chvíli pokoušeli natlačit i nám, ale Češi jsou k mytologickému importu obecně dost nedůvěřiví. Děda Mráz je v původních slovanských příbězích temný čaroděj nebo dokonce démon, který unáší děti zatoulané v zimě do lesa, ale postupem času vyměkl na dědu na saních. Ten roznáší začátkem ledna dárek na saních za doprovodu Sněhurky. Která nemá nic společného se svou jmenovkyní od sedmi trpaslíků.

Možná jste slyšeli, že ve Finsku nosí dárky koza. Jmenuje se Joulupukki a dříve byla brána jako démonické zvíře, které se dobývá do domu, dokud mu nedáte dárky a zbytky od hostiny k Jule. To je oslava zimního slunovratu, na kterou pak byly napasovány křesťanské Vánoce. Dneska Joulupukki sama dárky rozdává anebo tahá sáně se Santou.

Na Islandu to mají hustý, tam nosí dárky třináct elfů… nebo možná trollů. Julští hoši jsou to. Jsou to malí mužíci, kteří jsou folklorní synové mytologického obra a čarodějnice. Tady těch třináct postaviček si střílí ze členů domácnosti a trápí zlobivé děti. A hodně zlobivé děti si odnese jejich matka.

Ve Švédsku nosí dárky Tomte. Nebo Jultomten. Což je původně trpaslíkovitá postava, která měla co do činění s ďáblem a byla spíš strašidlo, jež trestalo neposedné děti a sem tam odměnilo ty hodné. V posledních letech se Jultomten spojil s obrazem Santy Clause a dospělý člen rodiny se vždycky na Vánoce za Jultomtena převlékne, aby donesl dárky. Norský Julenissen je na tom dost podobně. Začínal jako trpasličí strašidlo a skončil jako manická verze svatého Mikuláše.

A teď na jih! Ve Španělsku nosí dárky začátkem ledna Los Reyes Magos, což jsou v podstatě tři králové. Tady je dobré si připomenout, že Česko je jedna z mála zemí, která Kašpara, Melichara a Baltazara označuje jako krále. Ve většině jazycích jsou to buď mudrcové nebo „mágové“. Ti jsou součástí Vánoc i v Itálii. Tam totiž nosí dárky baba na koštěti, které cestou do Betléma nabídli králové, ať jde s nimi. La Befana odmítla, ale když si to později rozmyslela, už je nemohla nikde najít. A protože zmeškala welcome party pro Ježíška, nosí každý rok dárky všem hodným dětem.

Ale stoprocentně nejzábavnějšího „Ježíška“ mají v Katalánsku. Jmenuje se Tio de Nadal a je to poleno s nožičkama, na které někdo nakreslí obličej. Tio se dá pod stromeček, děti mu nosí jídlo, zahřívají ho dekami… pak ho na Vánoce seřežou klacky a jdou spát. A Tio do rána… ehm… ze sebe vyloučí dárky. Ano, jestli vám démonická koza přišla divná, Katalánci mají poleno, které kálí dárky.

A od koho byste chtěli dárky vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články