fb pixel Po roce Vánoce přicházejí. Víte, za co vlastně zapalujeme jednotlivé svíce na adventním věnci? – G.cz
Vyhledávání

Po roce Vánoce přicházejí. Víte, za co vlastně zapalujeme jednotlivé svíce na adventním věnci?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Karel Gott v jedné ze svých písniček zpíval, že „čas letí jako bláznivý…“ a měl pravdu. Než jsme se nadáli, jsou tady zase. Na jednu stranu tolik proklínané kvůli chaosu a stresu, aby vše dopadlo a na druhou stranu milované a dlouho očekávané – ano, řeč je o Vánocích. Začal nám advent. Máme před sebou ještě zbylé tři neděle ze čtyř do vánočních svátků. Nastává doba zklidnění, rozjímání a dobročinnosti – tedy by alespoň měla.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 30.11.2019, 12:18

Máme tady advent

Slovo „advent“ se teď skloňuje ve všech pádech a slyšíme ho xkrát denně. Víme ale opravdu, co se za tímto téměř až magickým slovem skrývá? Malé opáčko možná neuškodí. Advent je prvním obdobím církevního roku. Délka adventního období je vymezena čtyřmi adventními nedělemi, přičemž čtvrtá adventní neděle předchází slavnosti Narození Páně (25. prosince). První adventní neděle, kterou období začíná, tedy připadá na některý z dnů v rozmezí 27. listopadu až 3. prosince. Čtvrtá adventní neděle naopak může připadnout na 24. prosince.

Významnými dny adventu jsou v církevním kalendáři mimo nedělí svátky sv. Barbory (4. prosince), sv. Mikuláše (6. prosince), slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie (8. prosince) a svátek sv. Lucie (13. prosince). Označení adventních nedělí jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá má původ v obchodním ruchu před Vánoci a s církevním rokem nebo tradicí nemá žádnou souvislost. V současnosti adventní neděle spíš připomínají dobu honů. Ovšem ne na zvěř, ale na vánoční dárky. My říkáme „bohužel“.

Vánoce – jediný povolený kýč

Advent a Vánoce jsou neodmyslitelně spojené s rozzářenými světly, prskavkami, vánočními stromky. Prostě všechno je nazdobené a třpytivé. V tomto období i ti z nás, kteří normálně inklinují ke strohému designu, podlehnou a s něhou v očích pozorují tenhle jediný uznaný kýč, a to v dobrém slova smyslu. K Vánocům to prostě patří.

Začátek adventu si neumíme představit bez adventního věnce se 4 svíčkami, kdy každou adventní neděli postupně jednu za druhou zapalujeme. Víte ale, co která znamená? Na první adventní neděli zapalujeme první svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Na druhou adventní neděli zapalujeme tzv. betlémskou svíčku, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli zapalujeme svíci pastýřskou, jež vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední svíčku, svíčku andělskou, která představuje mír a pokoj.

Přejeme vám krásný čas adventní a můžete si ho zpestřit i prohlédnutím naší fotogalerie, v níž najdete nádhernou sbírku ozdob a domečků s vánoční tematikou, jež patří Zuzaně Buchtové. Děkujeme, že se s námi o tyto malé vánoční zázraky, které sbírá a pečlivě opatruje dlouhá léta, podělila.

Chcete se i nadále vánočně dojímat a chcete jít například do kina? Tak si přečtěte naši recenzi na film Last Christmas.

Podobné články

Doporučujeme

Další články