fb pixel Fenomén jménem Krampus: Rakouští čerti úspěšně brázdí vody českých obchoďáků, český čert je za trapáka – G.cz
Vyhledávání

Fenomén jménem Krampus: Rakouští čerti úspěšně brázdí vody českých obchoďáků, český čert je za trapáka

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Fenomén rakouských čertů neboli takzvaných Krampusů dorazil před pár lety do Česka. Oproti českým čertům jsou mnohem strašidelnější, důvěryhodnější a děti se jich mnohem více bojí. Každému nezodpovědnému rodiči, který by rád způsobil svému potomkovi doživotní trauma, doporučujeme, aby své dítě vzal na takovou show.

Martin Miko
Martin Miko 5.12.2019, 14:43

Krampus je čert z Rakouska

Podle Wikipedie je Krampus rohatá antropomorfní figura, která v rakouském a jihoněmeckém folklóru odpovídá českému čertovi, průvodci sv. Mikuláše. Toto alpské strašidlo se objevuje okolo 5. prosince a trestá zlobivé děti snědením. Kolem 22. prosince by se měl Krampus přeměnit v člověka a nic si nepamatovat. Krampus vznikl z rakouského slova krampas, což v překladu znamená „něco neživého“. Druhou teorií je, že si své jméno získal z italského slova grampa, což je výraz pro drápy.

Oficiálně je tedy svátkem všech Krampusů 5. prosinec, avšak po městech a vesnicích chodí pravidelně od listopadu až do ledna.

Historie Krampusů samozřejmě sahá do rakouských Alp, kde se podle pověstí objevovaly vždy v období adventu. Tato tradice se postupně rozšířila do sousedních států, takže svou obdobu Krampuse má kromě Česka například i Německo, Itálie, Chorvatsko, Slovinsko nebo Maďarsko. Ve středověku, a to zejména v dobách inkvizice, však byla tato tradice všude zakázána pod hrozbou trestu smrti.

Z této tradice se postupně stala masová akce, jež spočívá v průvodech Krampusů, které probíhají v rakouských Alpách dodnes. Součástí průvodu jsou i soutěže o nejlepší vyřezávanou masku, nejlépe vytvořený kostým nebo nejlepší skupinu Krampusů. Řeší se samozřejmě věrohodnost, originalita a schopnost vyvolávat strach v návštěvnících průvodu.

V současnosti patří Krampusové k velice oblíbené adrenalinové atrakci, která baví a straší děti i dospělé. Velmi důvěryhodné kostýmy děsivých monster s chlupatou srstí a obřími zuby hravě smetly mnohdy trapné kostýmy českého Mikuláše, kterého doprovází čert a anděl. Není divu, že si v posledních letech objednávají Krampusy města a vesnice napříč zemí, aby před Vánocemi vystrašili všechny kolemjdoucí.

Jak se vám líbí Krampusové? Preferujete raději klasické české čerty nebo se vám líbí rakouská obdoba?

Dnes je ten nejlepší čas nechat své dítě vystrašit od čerta, aby se v noci pomočovalo ještě do puberty a možná i do dospělosti.

Možná si říkáte, že váš odrzlý spratek si dnes zaslouží trpět. Pořádně vyděsit, aby byl už hodný a celý následující rok jenom seděl tiše v posteli a dělal si prstem přes pusu: „Brm, brm, brm.“ Jak na to? Jak nejlépe traumatizovat dítě?

1. Pořádný čert

darkhourhauntedhouse.com_.jpg

Pokud to s čertem myslíte vážně, sáhnete rovnou po zombie Krampusovi Pokud to s čertem myslíte vážně, sáhnete rovnou po zombie Krampusovi (Foto: darkhourhauntedhouse.com)

Mikuláš je ten, co dává dárky. Anděl tam je jen do počtu. Čert je ten hlavní, který rozhoduje o tom, jestli vaše dítě bude po zbytek života trhat mouchám křidýlka a pít vlastní moč.

Nesmíte se spokojit s žádným ubohým čertem, který má obličej namalovaný černou barvou, na hlavě dva omšelé rohy a přes ramena přehozenou chlupatou dečku.

Čert musí mít grády. Musí vypadat jako démon. Ideální jsou Krampusové, to jsou ti strašidelní čerti z Rakouska. Když nemáte Rakušana, dejte tam Němce. Takový Němec ve středních letech s knírkem a se sklepem, kde je postel, kyblík místo záchodu, pouta a bičíky, to zní rovněž strašidelně.

2. Nechte to čerty dohrát až do konce

Nesmíte se spokojit jenom s „bububu“. To totiž najatí čerti rádi dělají. Na dítě bafnou, ono se lekne, vysolí básničku a hotovo. Dejte čertovi více prostoru. Ať toho nezbedu postraší, ať ho strčí do pytle, ať ho v pytli odnese z domu, ať ho naloží do oprýskané dodávky. Tady asi doporučuju si zapsat minimálně spzetku dodávky, abyste posléze policii dali nějakou stopu při hledání pohřešované nezletilé osoby.

3. Rozveďte se

vripmaster.com_.jpg

"Honzíku, s maminkou se rozvádíme. Je to tvoje vina. Zkazil jsi nám život." "Honzíku, s maminkou se rozvádíme. Je to tvoje vina. Zkazil jsi nám život." (Foto: vripmaster.com)

Rovněž zajímavá možnost, jak své dítě dnes traumatizovat. Ani k tomu nepotřebujete čerty. Normálně si ho večer zavolejte do obýváku, posaďte ho a s partnerkou mu řekněte, že se budete rozvádět a že to je hlavně jeho chyba. Potom jeden z rodičů odejde a už se nikdy nevrátí.

4. Ztrapněte ho

Návod pro rodiče odrostlejších dětí, které se už čertů nebojí. Normálně vtrhněte při vyučování k nim do třídy, přineste potomkovi svačinu, před všemi si vyžádejte, aby vám dal pusu a pak nechte po třídě kolovat fotografie z dětství, jak dítě sedí nahaté na nočníku. Fotografie proložte nějakým děsně trapným vtipem, u kterého se budete smíchy lámat v pase, oznamte nahlas, že jste děsně moc chudí a proto váš potomek nosí oblečení po vás a pak můžete jít klidně domů.

A tady se můžete podívat na 8 českých tradic, které brzy někdo zruší.

MIKULÁŠ
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články