fb pixel Nicolas Cage na tripu a s nabroušenou sekerou: Psychotropní horor Mandy je povinností pro fajnšmekry – G.cz
Vyhledávání

Nicolas Cage na tripu a s nabroušenou sekerou: Psychotropní horor Mandy je povinností pro fajnšmekry

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Mandy - Kult pomsty je docela šílená, hodně experimentální, krvavá i barevná věc z dílny režiséra Panose Cosmatose, syna režiséra kultovní Cobry a Ramba II. Dvě hodiny psychedelické jízdy, v nichž limity svého hereckého umu objevuje (a překračuje) Nicolas Cage, jsou záležitostí pro fajnšmekry a milovníky hororového žánru. A nově jsou také k vidění na Netflixu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.7.2020, 09:06

Nick, krev a osmdesátky

Nicolas Cage je jako pizza Hawai - jedni ho milují, druzí nenávidí a ti druzí si nezaslouží dýchat náš vzduch! Extrémně tvárný herec je možná trochu podivín. A možná pojmenoval svého syna podle Supermana a nechal si postavit hrobku ve tvaru třímetrové pyramidy, ale zejména v posledních letech se hollywoodská star čím dál častěji pouští do opravdu zajímavých filmových experimentů. Jedním takovým kouskem je surreálný, barevný, experimentální a psychedelický artový horor Mandy - Kult pomsty, který bude od tohoto týdne k vidění na Netflixu.

Píše se rok 1983. Red Miller (Cage) a Mandy Bloom (Andrea Riseborough) jsou dva outsideři, kteří spolu žijí láskyplným a poklidným životem na americkém severozápadu. Když ale jejich útočiště obklopené borovicovými lesy zničí náboženská sekta, v jejímž čele stojí sadistický Jeremiah Sand (Linus Roache), Red se vydává na fantasmagorickou cestu lemovanou ohněm a potřísněnou krví.

Film z roku 2018 je záležitostí pro milovníky žánru, který může mít mnoho podob. Divák bez zábran si tuhle věc dokonale užije, je ale nutno říct, že kdyby to Cosmatos zkrátil na hodinu a půl, znatelně by celý filmový pokus posunul. Cage se nezávislým filmům věnuje víc a víc - naposledy jsme ho mohli vidět v podobně divoce laděné adaptaci Lovecraftovy povídky Barva z vesmíru.

Mandy je plná brutálního násilí, krve a řvoucího Cage, což ocení především milovníci slavného YouTube video kompilace "Nicolas Cage losing his shit"...

Další rolí, na kterou si podivínská hollywoodská star brousí drápy, je neméně výstřední chovatel tygrů a rovněž hvězda reality show Pán tygrů, excentrický Joe Exotic.

Snímek Mandy, který je od tohoto týdne k vidění na Netflixu, je zajímavý mimo jiné i tím, že si světovou premiéru odbyl 1. července 2018 na Karlovarském festivalu. Dobře, prozradíme, že ohlasy byly, řekněme... Smíšené. Ale tohle je opravdu kousek pro znalce hororů, kteří rádi objeví něco nového, takříkajíc.

Další věc, která naopak zaujme spíše hudební fanoušky, je, že se jedná o poslední snímek, ke kterému stihl soundtrack dokončit islandský skladatel Jóhann Jóhannsson. Ten totiž zemřel ani ne měsíc po premiéře v důsledku zástavy srdce způsobené velkou dávkou kokainu zkombinovanou s léky proti chřipce. Rozhodně to nemělo nic společného s prací a zhlédnutím tohoto filmového počinu. Doufejme...

Podobné články

Doporučujeme

Další články