Jenom Plavec nestačil: ODA si kope hrob s kontroverzními odpadlíky z ČSSD na kandidátkách – G.cz
Vyhledávání

Jenom Plavec nestačil: ODA si kope hrob s kontroverzními odpadlíky z ČSSD na kandidátkách

První pokutu za nedodržení pravidel volební kampaně dostala ODA miliardáře Pavla Sehnala.

Občanská demokratická aliance na sebe v uplynulých týdnech spíše než politickou aktivitou upozornila angažmá pochybného marketéra Jana Plavce a kontroverzního youtubera MikeJePána. Po politické stránce to nicméně v ODA také není žádná sláva. Pohled na kandidátky by mohl vzbuzovat dojem, že se strana stala jakýmsi odkladištěm nechtěných osobností s pošramocenou minulostí z ČSSD.

Jan Palička
Jan Palička 4.9.2017, 15:37

Když miliardář Pavel Sehnal založil Občanskou demokratickou alianci, nikdo příliš nevěděl, co od nové strany čekat. Respektive spíše nežli nové by se slušelo říci staronové. Strana stejného jména fungovala v 90. letech a dokonce byla i stranou vládní. Kdo čekal, že Sehnal vzkřísil původní ODA z mrtvých, ten byl nejspíše zklamán, když se začali ozývat představitelé staré Občanské demokratické aliance s tím, že s jeho projektem nemají nic společného a jen si od nich bez dovolení "vypůjčil" jméno. Už v tomto momentě bylo patrné, že od Sehnalovy party se ještě dočkáme zajímavých věcí.

O novodobé ODA bylo v posledních týdnech slyšet, bohužel ale v úplně jiném kontextu, než by si její zakladatel Pavel Sehnal přál. Do popředí mediální pozornosti se Občanská demokratická aliance dostala, když se ukázalo, že do svých služeb angažovala nechvalně proslulého Jana Plavce. Tento samozvaný marketingový guru a motivátor byl již delší dobu na internetu se svým samolibým počínáním a amatérismem terčem posměchu a bylo tak jisté, že se na adresu ODA snese kritika. Tento předpoklad se více než naplnil.

Ještě více než za spolupráci s Plavcem to Sehnal od veřejnosti schytal za to, když oznámil spolupráci s Plavcovým kumpánem Mikaelem Oganesjanem, který je známý spíše jako kontroverzní youtuber MikeJePán. Oganesjana Sehnal prezentoval jako aktivního mladíka s dobrým srdcem a nějak nečekal, že lidmi je vnímán spíše jako arogantní hulvát bez sebemenší úcty k zákonům a autoritám a jako šmelinář, který spolu se svým obchodním partnerem Petrem Kocourkem obírá lidi o peníze prodejem podvodného pojištění proti pokutám.

Sehnal po týdnu plném oprávněných hejtů voličů ukončil spolupráci jak s Plavcem, tak s Oganesjanem. Když už se skoro zdálo, že se jeho strana vzpamatuje z marketingového fiaska, ukázalo se, že personální obsazení kandidátek ODA je snad ještě větší tragédií, než působení Jana Plavce na sociálních sítích. Některé osobnosti, které v barvách Občanské demokratické aliance, prezentující se jako důvěryhodná pravicová strana, kandidují, jsou spíše nechtěnými odpadlíky a přeběhlíky z levicové ČSSD, jejichž minulost rozhodně není bez poskvrnky.

Lídryní ODA v Libereckém kraji je někdejší primátorka Liberce a krajská zastupitelka Martina Rosenbergová. Tu si mnozí obyvatelé kraje jistě pamatují z dob, kdy na ní bylo podáno před dvěma lety trestní oznámení v souvislosti s tím, že si služebním vozem obstarávala soukromé záležitosti. Z obecního rozpočtu si tak platila například cesty na soukromou vysokou školu v Praze, kde byla zapsána jako studentka. Škody, které měla Rosenbergová svými černými jízdami způsobit, se měly vyšplhat až na 300 tisíc korun. Obviněna byla Rosenbergová i předtím, konkrétně za nedovolené vyplácení odměn uvolněným zastupitelům. V této kauze byla obvinění zproštěna. V kauze podvodů se služebními jízdami policie prokázala, že k protizákonnému jednání došlo, trestný čin byl ale již promlčen a tak exprimátorka unikla trestu.

Neméně "kvalitní" političku nalezneme na jednom z předních míst pražské kandidátní listiny ODA. Na tu od ČSSD zbloudila zkušená stranická přeběhlice Monika Hášová, která byla původně do pražského zastupitelstva zvolena za TOP 09. Důvod, proč Hášová přešla od topky k sociálním demokratům, byl prostý - díky přestupu si udržela lukrativní místo v dozorčí radě městem ovládané energetické společnosti PRE. Zde si na platu a odměnách přišla ročně na více než milion korun. Jak vypočítal zastupitel opozičních Pirátů Jakub Michálek, za jedno zasedání dozorčí rady, kterých je za rok pět, si Hášová vydělala 232 tisíc korun, které zaplatili jak daňoví poplatníci, tak všichni odběratelé elektřiny od PRE.

Další nechvalně proslulou osobou se sociálně demokratickou minulostí, kterou nalezneme v řadách ODA, je manažerka strany Nicole Mertinová. Pamětníci si vzpomenou nejen na její angažmá jako asistentky v té době vazebně vězněného Davida Ratha či jako mluvčí Středočeského kraje. Její matka Marcela Mertinová v téže době byla partnerkou a zároveň asistentkou sociálně demokratického senátora Jana Látky, která v rámci rodinného souběhu funkcí zastávala ještě placené funkce ve dvou odborech na krajském úřadě Středočeského kraje.

Podobné obskurní politické figury s pochybnou minulostí nepřidají na preferencích žádné straně. Obzvláště pak ne straně, o jejíž serióznosti se již ve spojitosti s Plavcem a Oganesjanem začalo spekulovat. Jestliže Sehnal nedokáže do strany sehnat důvěryhodnější osobnosti, pak by mohl u voličů těžce narazit a jeho loď jménem ODA by se mohla potopit ještě před vyplutím na vodu.

O pochybné spolupráci ODA s Janem Plavcem a MikeJePánem více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články