fb pixel Jednooký hrdina 2. světové války: Kanaďan Léo Major sám osvobodil holandské město od nacistů – G.cz
Vyhledávání

Jednooký hrdina 2. světové války: Kanaďan Léo Major sám osvobodil holandské město od nacistů

Zdroj: By Self-scanned, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75657892

Léo Major byl vojákem 2. světové války, podle jehož příběhu by se dal natočit hollywoodský film. I když měl jen jedno oko, nezabránilo mu to osvobodit holandské město Zwolle od nacistů, a to navíc během pouhých devíti hodin. Tehdy mu dopomohl důmyslný trik, díky kterému zajal desítky německých vojáků.

Martin Miko
Martin Miko 9.1.2021, 05:05

Jednooký hrdina v akci

Jméno Léo Major Vám s velkou pravděpodobností nic zásadního neřekne. V roce 1940 se devatenáctiletý mladík rozhodl, že pomůže osvobodit Evropu od fašismu a nastoupil do kanadské armády. Do války ho táhla chuť okusit pořádné dobrodružství, na které bude vzpomínat do konce života. Navíc se chtěl zavděčit otci a ukázat mu, že má důvod být na něj „alespoň jednou v životě hrdý“. A tak se i stalo.

Během tříletého výcviku se z Léa stal armádní sniper, jenž byl v červnu 1944 vyslán do Evropy. Dne 6. června téhož roku, tedy v Den D, už pomáhal společně se svou jednotkou osvobozovat francouzské město Carpiquet. Během bojů ho bohužel granát připravil o levé oko. Nehodlal se ale nechat kvůli takové prkotině poslat domů, takže zůstal na frontě. Své nadřízené přesvědčil o tom, že odstřelovačům přece stačí ke střelbě jen jedno oko. Do konce války pak Major nosil na levém oku pásku. To ale nebylo jediné zranění, kterého se Léo dočkal. Během jedné z misí najelo jeho auto na minu. Výbuch mu odmrštil automobil zhruba 15 metrů vysoko. Při dopadu si navíc zlomil ruku, kotníky i několik obratlů. Po návratu z nemocnice se opět rozhodl vrátit zpět k jednotce, i když prý nebyl zcela fit.

Jednou z dalších misí kanadské armády bylo vyčistit ústí řeky Šeldy od nacistů, kteří zde drželi pozici, protože touto cestou pluly lodě se zásobami. Spojenecké dodávky se tehdy potřebovaly dostat do Antverp a kanadská armáda jim v tom měla pomoct. Léo Major dokázal sám zaujmout hned 93 německých vojáků, zneškodnit další dva nacisty a jako bonus přepadnout spícího velitele. To donutilo zbytek vojáků se Majorovi vzdát. Tím se jednooký Kanaďan stal opět hrdinou v očích svých spoluvojáků. Není divu, že dostal medaili za vynikající službu pro armádu.

Do paměti celé kanadské armády se ale zapsal až 13. dubna 1945, když se společně se svým kamarádem Williem Arsenaultem vplížil do holandského města Zwolle, které měli pod palcem nacisté. Arsenault byl spatřen dvojicí Němců. Ti ho následně bez milosti zabili. Major se rozhodl, že jeho smrt pomstí, a proto je následně bez milosti popravil. Potom se probojoval až k veliteli německých vojsk ve Zwolle, kde mu drze oznámil, že celé město je obklíčeno Kanaďany, a proto by se měli všichni okamžitě vzdát. Tedy přesněji řečeno mu dal na výběr. Řekl mu, že buď město okamžitě s celou armádou opustí, nebo že celé město padne. Potom se rozhodl sám rozpoutat fiktivní útok na město tím, že na různých místech ve městě střílel samopalem a házel granáty. Němci jeho „útoku“ uvěřili a nakonec se další den dali na ústup. Zní to neuvěřitelně. Přestože disponoval jen třemi puškami a taškou granátů, podařilo se mu osvobodit celé město. Za tento hrdinský čin si opět odnesl medaili. Pětadvacet let po válce na Majora holandské město nezapomnělo, tudíž ho v roce 1969 vedení Zwolle pozvalo na oslavy osvobození města. Následně po něm byla pojmenována ulice.

Léo Major však nebojoval jen ve 2. světové válce. V korejské válce se mu společně s dalšími 20 vojáky podařilo dobýt důležité strategické místo, které obléhalo čínské vojsko. Nakonec ho dokázal bránit celé tři dny, než dorazily posily na pomoc.

Šílený, ale statečný kanadský voják nakonec zemřel v roce 2008 ve věku 87 let v kanadském Montrealu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články