fb pixel Deska, která zpopularizovala grunge: Nevermind od Nirvany sesadila Michaela Jacksona z vrcholu hitparád – G.cz
Vyhledávání

Deska, která zpopularizovala grunge: Nevermind od Nirvany sesadila Michaela Jacksona z vrcholu hitparád

Nevermind je jednou z nejzásadnějších desek nejen 90. let, ale i rockové historie vůbec. Album Nevermind proslavilo nejen členy Nirvany, ale i Spencera Eldena. To on je malým nahým chlapcem z obálky. Cobain, Novoselic a Grohl. V této legendární sestavě se Nirvana sešla poprvé na albu Nevermind. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

24. září 1991 se na pulty hudebních obchodů dostalo album, o kterém bez přehánění můžeme říct, že přepsalo dějiny tvrdé muziky. Skupina Nirvana tehdy vydala desku Nevermind, která jí pomohlo k dosažení celosvětové slávy, odstartovala éru hudebního stylu grunge a inspirovala tisíce muzikantů. Co o této nahrávce možná nevíte?

Jan Palička
Jan Palička 24.9.2019, 07:18

Legendární deska Nevermind

Nevermind bylo již druhým albem, které skupina mladíků z města Aberdeen v americkém státu Washington nahrála. Prvním albem Nirvany bylo v roce 1989 album Bleach, po jehož uvedení na trh opustil kapelu bubeník Chad Channing. Po roce se ke Kurtu Cobainovi a Kristu Novoselicovi přidal nový bubeník Dave Grohl, jehož hardcorová kapela Scream se rovněž rozpadla. Tehdy vznikla Nirvana tak, jak ji dnes znají a milují miliony posluchačů po celém světě. A co víc říct k desce Nevermind?

Album Nevermind nahrávala kapela pod novým vydavatelstvím DGC (David Geffen Company) Records a jeho producentem se stal Butch Vig, který spolupracoval i s kapelami Garbage nebo Smashing Pumpkins. Vydavatelé předpokládali, že deska by mohla mít v rámci kategorie alternativního rocku relativně velký úspěch a mohlo by se jí prodat 250 tisíc kusů. To, co se stalo, ale všem vyrazilo dech. Album Nevermind nekupovali jen undergroundoví fandové tvrdé muziky, ale stalo se jedničkou hitparád prodejnosti, čímž sesadilo album Dangerous od Michaela Jacksona. Celkem se prodalo téměř 30 milionů kusů alba.

Nevermind se stopáží 42 minut 38 vteřin (respektive 59:23 počítáme-li do stopáže i skrytou skladbu Endless, Nameless, která začne hrát po deseti minutách ticha následujícího za poslední uvedenou skladbou) obsahuje 12, respektive 13, písní. Málokterému albu v rockové historii se povedlo to, že většina skladeb se stala hity, které ovládly hitparády a dodnes patří mezi muzikanty k nejvíce coverovaným skladbám. Vedle sebe tu najdeme skladby Come as You Are, Lithium, Something in a Way a další. Tomu všemu pak vévodí největší hit Nirvany Smells Like Teen Spirit, jehož úspěch se postaral o úspěch prodejnosti alba i o úspěch Nirvany jako takové.

Nevermind se stalo formativním albem žánru grunge, tedy tvrdého syrového rocku s typicky špinavým zvukem. Texty většiny písní Cobain vyloženě křičí a i rodilí mluvčí měli problém porozumět tomu, o čem vlastně frontman Nirvany zpívá. Následně všichni fanoušci kapely začali texty písní analyzovat a snažili se zjistit, co se jim jejich prostřednictvím snaží rozervaná muzikantská duše Kurta Cobaina vlastně říct. Cobain pro ně měl zprávu, která mnohé fanoušky příliš nepotěšila. „Na prvním místě je hudba, až pak jsou texty,“ říkal Cobain, jenž dodával, že většinou textů nechtěl ani říct nic konkrétního, ale prostě jen intenzivně ventilovat své pocity.

Nenáviděný hit a nejslavnější naháč

Bezpochyby největším hitem nejen alba Nevermind, ale i Nirvany jako takové, je skladba Smells Like Teen Spirit. Píseň, kterou mnozí považují za generační výpověď raných 90. let, vznikla vlastně souhrou několika náhod. Název je inspirován v roce 1990 populárním parfémem Teen Spirit, který Kurt Cobain vůbec neznal a když mu jeho přítelkyně řekla: „Kurt smells like Teen Spirit“, domníval se, že tím chtěla říct, že je cítit duchem mládí a ne stejnojmennou voňavkou. Kytarový riff vznikl tak, že Kobain na zkoušce z legrace zprznil riff More than a Feeling od kapely Boston a použil ho v nové skladbě. O textu sám říkal, že vlastně nic neznamená a prostě zpíval náhodná slova do muziky. Smells Like Teen Spirit Kurt Cobain nesnášel a na koncertech píseň buď vůbec nehrál, nebo ji hrál naschvál s chybami, které ji učinily neposlouchatelnou.

Album se stalo legendárním i díky svému na tehdejší dobu silně kontroverznímu obalu. Na něm bylo zachycené nahé nemluvně pod vodou, které se s úsměvem vrhá k dolarové bankovce na vlasci. Mnoho amerických puritánských rodičů zakazovalo svým dětem si desku s takto explicitním výjevem kupovat. Chlapečkem z fotky byl tehdy čtyřměsíční Spencer Elden, syn kamaráda fotografa, který fotku pořídil. Chlapci z ikonické fotky je dnes přes 30 let a s úsměvem přiznává, že je jedním z nejslavnějších naháčů na světě a musí žít s tím, že každá dívka viděla jeho malý penis. Název alba Nevermind má Spencer vytetovaný na hrudníku. Před pár lety se nicméně rozhodl, že se bude soudit, ale neuspěl, jak všichni víte.

A zde vám nabízíme galerii záběrů z natáčení krvavých scén geniálního filmu Kill Bill.

Podobné články

Doporučujeme

Další články