Jedno z nejslavnějších hudebních alb slaví 26 let. 6 zajímavostí o Nevermind od Nirvany

Obrázek uživatele Jan Palička
24.9.2017, 13:09

24. září 1991 se na pulty hudebních obchodů dostalo album, o kterém bez přehánění můžeme říct, že přepsalo dějiny tvrdé muziky. Skupina Nirvana tehdy vydala své album Nevermind, které jí pomohlo k dosažení celosvětové slávy, odstartovalo éru hudebního stylu grunge a inspirovalo tisíce muzikantů. Co o této nahrávce možná nevíte?

1) První album v nové sestavě

Nevermind bylo již druhým albem, které skupina mladíků z města Aberdeen v americkém státu Washington nahrála. Prvním albem Nirvany bylo v roce 1989 album Bleach, po jehož uvedení na trh opustil kapelu bubeník Chad Channing. Po roce se ke Kurtu Cobainovi a Kristu Novoselicovi přidal nový bubeník Dave Grohl, jehož hardcoreová kapela Scream se rovněž rozpadla. Tehdy vznikla Nirvana tak, jak ji dnes znají a milují miliony posluchačů po celém světě.

2) Nahrávka, která zcela předčila očekávání

Album Nevermind nahrávala Nirvana pod novým vydavatelstvím DGC (David Geffen Company) Records a jeho producentem se stal Butch Vig, který spolupracoval i s kapelami Garbage nebo Smashing Pumpkins. Vydavatelé předpokládali, že deska by mohla mít v rámci kategorie alternativního rocku relativně velký úspěch a mohlo by se jí prodat 250 tisíc kusů. To, co se stalo, ale všem vyrazilo dech. Album Nevermind nekupovali jen undergroundoví fandové tvrdé muziky, ale stalo se jedničkou hitparád prodejnosti, čímž sesadilo album Dangerous od Michaela Jacksona. Celkem se prodalo téměř 30 milionů kusů alba.

3) Deska plná hitů

Nevermind se stopáží 42 minut 38 vteřin (respektive 59:23 počítáme-li do stopáže i skrytou skladbu Endless, Nameless, která začne hrát po deseti minutách ticha následujícího za poslední uvedenou skladbou) obsahuje 12 (respektive 13) písní. Málokterému albu v rockové historii se povedlo to, že většina skladeb se stala hity, které ovládly hitparády a dodnes patří mezi muzikanty k nejvíce coverovaným skladbám. Vedle sebe tu najdeme skladby Come as You Are, Lithium, Something in a Way a další. Tomu všemu pak vévodí největší hit Nirvany Smells Like Teen Spirit, jehož úspěch se postaral o úspěch prodejnosti alba i o úspěch Nirvany jako takové.

4) Nejdřív hudba, potom texty

Nevermind se stalo formativním albem žánru grunge, tedy tvrdého syrového rocku s typicky špinavým zvukem. Texty většiny písní Cobain vyloženě křičí a i rodilí mluvčí měli problém porozumět tomu, o čem vlastně frontman Nirvany zpívá. Následně všichni fanoušci kapely začali texty písní analyzovat a snažili se zjistit, co se jim jejich prostřednictvím snaží rozervaná muzikantská duše Kurta Cobaina vlastně říct. Cobain pro ně měl zprávu, která mnohé fanoušky příliš nepotěšila. "Na prvním místě je hudba, až pak jsou texty," říkal Cobain, který dodával, že většinou textů nechtěl ani říct nic konkrétního, ale prostě jen intenzivně ventilovat své pocity.

5) Hit, který jeho autor nesnášel

Bezpochyby největším hitem nejen alba Nevermind, ale i Nirvany jako takové, je skladba Smells Like Teen Spirit. Píseň, kterou mnozí považují za generační výpověď raných 90. let, vznikla vlastně souhrou několika náhod. Název je inspirován v roce 1990 populárním parfémem Teen Spirit, který Kurt Cobain vůbec neznal a když mu jeho přítelkyně řekla: "Kurt smells like Teen Spirit", domníval se, že tím chtěla říct, že je cítit duchem mládí a ne stejnojmennou voňavkou. Kytarový riff vznikl tak, že Kobain na zkoušce z legrace zprznil riff More than a Feeling od kapely Boston a použil ho v nové skladbě. O textu sám říkal, že vlastně nic neznamená a prostě zpíval náhodná slova do muziky. Smells Like Teen Spirit Kurt Cobain nesnášel a na koncertech píseň buď vůbec nehrál nebo ji hrál naschvál s chybami, které ji učinily neposlouchatelnou.

6) Nejslavnější naháč z obálky

Album Nevermind se stalo legendárním i díky svému na tehdejší dobu silně kontroverznímu obalu. Na něm bylo zachycené nahé nemluvně pod vodou, které se s úsměvem vrhá k dolarové bankovce na vlasci. Mnoho amerických puritánských rodičů zakazovalo svým dětem si desku s takto explicitním výjevem kupovat. Chlapečkem z fotky byl tehdy čtyřměsíční Spencer Elden, syn kamaráda fotografa, který fotku pořídil. Chlapci z ikonické fotky je dnes rovněž 26 let a s úsměvem přiznává, že je jedním z nejslavnějších naháčů na světě a musí žít s tím, že každá dívka viděla jeho malý penis. Název alba Nevermind má Spencer vytetovaný na hrudníku.

A TADY si přečtěte, že mr. Bean Rowan Atkinson bojuje za právo urážet druhé.


Komentáře