Jeden film, bilion způsobů vyprávění: vizionáři z Netflixu vypustili první interaktivní snímek pro dospělé – G.cz
Vyhledávání

Jeden film, bilion způsobů vyprávění: vizionáři z Netflixu vypustili první interaktivní snímek pro dospělé

Víte, co to znamená? Že jsou zase o krok před námi! Současná jednička mezi internetovými televizemi ví, jak se v čele závodu udržet a přichází s něčím, co tu ještě nebylo. 28. prosince vypustila do světa snímek Black Mirror: Bandersnatch, který sám běží jen prvních pár minut. Dál musí divák sám volit, jakým směrem se má vyprávění ubírat, a tak film vlastně sám vytváří.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.12.2018, 10:18

Vítejte v budoucnosti

Kam kráčíš, kinematografie? Je jasné, že v době, kdy si můžete virtuální realitu pořídit i domů, na 3D tiskárnách se dají vytisknout funkční zbraně a existuje tak dokonalá U.I., že je s vámi schopna konverzovat, se dřív nebo později budou muset modernizovat i pohyblivé obrázky. Dokonalé počítačové triky ve filmech už nestačí - svět zítřka patří snímkům interaktivním!

Internetová televize Netflix chápe, že vývoj nečeká, a tak 28. prosince vypustila do světa v podstatě samostatný snímek Bandersnatch, který spadá pod populární seriál, po němž nebudete už nikdy klidně spát, Black Mirror. Divák se dostává do roku 1984 a sleduje programátora Stefana (Fionn Whitehead), který se snaží vytvořit počítačovou hru podle knihy, kterou četl v dětství. Tu čtenář spoluutvářel tak, že se během četby rozhodoval, jak bude příběh pokračovat- a přesně takový je i Bandersnatch.

Po několik úvodních minutách snímku jste coby divák vyzváni k volbě, co se bude ve filmu dít dál. K dispozici máte 312 minut natočeného materiálu a vybíráte třeba i to, jaký druh cereálií si dá hlavní hrdina k snídani. Existuje celkem 5 různých konců tohoto filmu a každý má ještě několik dalších variací. Magazín Syfy spočítal, že příběh může mít až bilion různých obměn.

Netflix větvení příběhů vytvářel na vlastním softwaru, díky kterému se můžete vracet a své volby měnit. Budeme už v budoucnu sledovat filmy pouze takto? Je to poměrně zábavná nová vychytávka, ale po prvotním nadšení vyvstávají dvě poznámky. Jak poznamenala již řada diskutérů, a mají pravdu, ne každý chce vymýšlet, jak má film pokračovat. Gaučová společnost, která miluje dřepění před obrazovkou a konzumaci toho, co jí monitor nabízí, je dost možná líná na to, aby přijala interaktivní snímky za hlavní způsob sledování filmů.

Druhá věc je, že celý potenciální fenomén je v plenkách. Netflix v minulosti zkoušel interaktivní filmy pro děti, které byly relativně úspěšné, Bandersnatch je prvním takovým kouskem pro dospělé publikum. Tvůrci se ale museli natolik soustředit na funkčnost interaktivní formy, že film sám o sobě je nakonec vlastně celkem nuda. Slovy klasika, vyrobit to trvalo rok a přitom taková blbost! Samo vedení Netflixu ale uznává, že chce na počinu především testovat právě zájem diváctva o interaktivní kinematografii.

A tady je 5 neinteraktivních, za to úplně nových seriálů, na které se těšíme v roce 2019. A k tomu něco navíc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články