fb pixel "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři": Rumuni natočili své Ztracené v Mnichově, akorát to není legrace – G.cz
Vyhledávání

"Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři": Rumuni natočili své Ztracené v Mnichově, akorát to není legrace

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Každá země má historii a každá taková historie nabízí alespoň jednu kapitolu, která není zrovna pěkná. Pro Rumuny je to podle režiséra Radu Judeho etnický masakr v Oděse z roku 1941. Podle tvůrce je to tak zásadní, že o tom natočil film "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Na KVIFFu 2018 vyhrál Hlavní cenu a nyní se dostane do českých kin.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.2.2019, 13:00

Temná kapitola

Velmi černá komedie o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Název filmu je přímým citátem tehdejšího politického představitele. Mladá divadelní režisérka se snaží o věcný přístup a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává se urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit.

Do českých kin se 28. února konečně dostane vítěz Grand Prix z loňského festivalu v Karlových Varech "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři". Počin rumunského režiséra Radu Judeho na první dobrou trochu připomíná Zelenkovu komedii Ztraceni v Mnichově. Oba snímky rozebírají hříchy minulosti, jejich morální a etický rozměr, a především pak způsob, jakým se s ním národy, jichž se týkají (ne)vypořádaly.

Zatímco u Zelenkova "filmu ve filmu" je to ale celkem sranda, Jude předkládá konverzační drama, které v zemi svého vzniku vzbudilo mírnou kontroverzi, a které divákům předkládá myšlenku "Je důležité připomínat si i temné kapitoly historie". To je filmové poselství z ranku, lidově řečeno,"U don´t say", ale i takové kusy si najdou své publikum. Pokud ale nejste milovníky rumunské historie, anebo vás nezajímá, proč režisér ve Varech věnoval Tomiu Okamurovi, můžete kousek s jen lehce nadprůměrným hodnocením vypustit.

Místo toho si tady přečtěte 10 důvodů, proč by bratři Coenové měli být nejmilejšími filmaři všech čtenářů G.cz.

Podobné články

Doporučujeme

Další články