fb pixel
Vyhledávání

Jaroslav Nachtmann: Nebezpečný konfident ve službách gestapa, který se prolhal ke svobodě

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Když se podíváte na fotografii Jaroslava Nachtmanna, jednoho z nejnebezpečnějších konfidentů gestapa, nejspíš si ho představíte jako frajírka s arogantním úsměvem. Zatímco většina udavačů byla po válce tvrdě potrestána, on se dokázal udržet za každého režimu. Jeho zapálenost a cílevědomost mu vždy poskytovaly výhodu před ostatními.

Martin Miko
Martin Miko 26.9.2024, 11:05

Ve výhodě za každého režimu

Jaroslav Nachtmann se narodil 1. listopadu 1915 v Kladně a patřil mezi nejnebezpečnější a nejúspěšnější informátory gestapa. Jeho udání dostalo za mříže přes stovku lidí, přičemž se aktivně podílel na brutálních výsleších, provokacích proti odboji a vytváření volavčích sítí během druhé světové války. Po válce navázal spolupráci s komunistickou StB. Nachtmann snil o kariéře u policie už od mládí, ale než k tomu došlo, údajně pracoval jako zubař. V roce 1939 se mu konečně splnil sen a stal se dopravním policistou. V březnu toho roku se ale vydal cestou zrady a přijal německé občanství. O několik měsíců později se stal členem německého gestapa. K tomu přibylo také členství v NSDAP a SS, čímž se stal v podstatě vlastizrádcem.

Za svou kolaboraci byl odměněn luxusním bytem, ve kterém pořádal večírky, často za účasti známých herců a dalších celebrit. Kromě špionáže a manipulací se Nachtmann zapojoval i do výslechů, při nichž neváhal použít násilí, mučení a bití, aby dosáhl přiznání. Jeho poslední volavčí síť, nazvaná Brutus, byla záměrně vytvořena s cílem vydávat se za hrdinu odboje v očekávání blížícího se konce války. Přesto jeho lest odhalili četníci a předali ho sovětské vojenské rozvědce Směrš.

Začal Nachtmann po pobytu v gulagu litovat svých činů? Ani náhodou. I když byl odsouzen k 15 letům nucených prací na Sibiři, velmi brzy navázal spolupráci s KGB. Po deseti letech byl díky amnestii propuštěn. Nejenže se dostal na svobodu, ale získal i služební byt a práci na poliklinice. Po osmi letech byl však znovu zatčen a předán StB, která ho odvezla zpět do Prahy.

Při následném soudním procesu mu byla prokázána nepřímá účast na smrti dvou stovek lidí. Poté byl shledán vinným a odsouzen na 14 let vězení. Ale jak už to u Nachtmanna bývalo, opět se dokázal vyvléct. S pomocí svého právníka dosáhl toho, aby mu byl pobyt v gulagu započítán do trestu, což mu zkrátilo dobu za mřížemi na pouhé čtyři roky. Neztrácel čas a začal spolupracovat s vězniteli. Po dvou letech byl propuštěn a získal práci v zubní ordinaci ve Voticích, oblasti přezdívané Česká Sibiř. Poměrně symbolické, že?

V roce 1968 byla v tisku odhalena jeho skutečná identita, což ho zbavilo režimní podpory. Jako bývalý nadšený nacista už nebyl pro nikoho zajímavý. O šest let později se proto přestěhoval do Německa, kde definitivně skončila jeho kariéra udavače. Zemřel v roce 1995 ve věku 79 let.

Zdroje informací:

https://www.mistapametinaroda.cz/?lc=cs&id=1358&ls=cs

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/222411058230005/cast/892078/

https://www.sumava.cz/rozcestnik/kultura-a-pamatky/osobnosti/nachtmann-jaroslav/

Podobné články

Doporučujeme

Další články