Žižka ve filmu
Scénu, jak slepý Žižka, který překročil šedesátku, během svého posledního tažení umírá, ve filmu režiséra Petra Jákla pravděpodobně neuvidíme. Tvůrce se nechal slyšet, že chce divákům ukázat příběh mladého Žižky, chce odvyprávět, jak se stal bojovníkem. A vlastně, proč ne. Nebude to zdaleka první český film o Janu Žižkovi. Připomeňme husitskou trilogii Otakara Vávry, v níž roli vojevůdce ztvárnil Zdeněk Štěpánek.
Že se Jákl zaměří na Žižku v rozpuku, o tom svědčí i věk představitele hlavní role Bena Fosteroa, kterého můžete znát třeba z X-Menů, je mu 37 let. V jaké fázi života se s hlavním hrdinou v Jáklově zpracování rozloučíme, to se dozvíme až na premiéře v roce 2020. Pravděpodobně jej nebudeme následovat až na smrtelné lože, i když kdo ví.
Smrt Jana Žižky
Nechme filmaře natáčet a podívejme se do historie, co se v roce 1424 u Přibyslavi reálně stalo. Jan Žižka, který se dle záznamů kronik měl narodit kolem roku 1360 v Trocnově, stál ještě stále v čele husitských vojsk. Navzdory požehnanému věku (na tu dobu rozhodně) i skutečnosti, že nevidí, vedl roku 1424 husitskou výpravu na Moravu, kde se měl utkat s vojskem vévody Albrechta. Cestou se rozhodl, že dobude hrad Přibyslav, který byl v rukách husitských nepřátel. Husité hrad dobyli až po smrti vojevůdce.
Dříve panovalo přesvědčení, že Žižka zemřel na mor. Jenomže z té doby neexistuje žádný záznam o epidemii. A bylo by divné, kdyby na takto nakažlivé onemocnění zemřel v celém vojenském ležení pouze on. Nepodařilo se prokázat ani teorii, že byl Žižka otráven. Našlo by se hodně lidí, kterým Žižka hnul žlučí, ale to jsou jen čiré spekulace. Podle odborníků a lékařů vězí za úmrtím slavného vojevůdce nežit, který se rozrostl v rozsáhlé hnisavé ložisko, tzv. karbunkl, což vedlo k otravě krve a následné smrti.
A zde si přečtěte další podrobnosti o chystaném filmu Jan Žižka, který bude mít skutečně hvězdné obsazení.