Jak všechny poslat do háje a být navždy šťastní – G.cz
Vyhledávání

Jak všechny poslat do háje a být navždy šťastní

Dobrák je blbec. Buďte aspoň trochu svině. A uvidíte, jak se vám konečně uleví.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 6.2.2016, 15:48

O tom, že to mají svině v životě mnohem jednodušší, se nemusíme zrovna přít. Mít všechny lidi na háku a hledět si svého, to je náramně jednoduché, pohodlné, ušetří to vaše city a energii. O to horší je, když jste oním člověčím typem, kterému se přitrouble říká "dobrák". Nebuďte zarytý yesman. Umět na vše říct "ano" není zas takové hrdinství. Leckdy spíš zbabělost.

"Vy jste tak hodný/hodná..."

Být dobrákem dokáže být až k smrti únavné. Ano, je hezké a sluší se pustit v tramvaji na poslední volné místo rozklepanou stařenku, o tom žádná. Také dívce galantně přidržet dveře a dát jí přednost. Pomoci vystěhovat své kámoše od rodičů, jet s nimi nakoupit do Ikei a všechno jim to vynosit do čtvrtého patra. Poradit ztraceným turistům vyznat se v mapě a na svém smartphonu jim vyhledat spoj - aby to ti chudáci zvládli v divokém světě metropole. Dá se na to celkem uvyknout, na ten hřejivý, pěkný pocit, že jste udělali něco správného (je to levnější než panák rumu, že?).

Všem dobrákům ale vzkazuji - serte na všechny. Buďte aspoň někdy mrchy. Být dobrákem je nemoc s následky, které vás budou všehovšudy srát.

1. Jste ve stresu.

Hnusnej, zlej, slizce patlavej stres. Ať se snažíte sebevíc, nejste a nikdy nebudete kouzelný džin z olejové lampy. Ať vás už lidé třou sebevíc, nesplníte všechna přání a prosby. Zbytečně vás to pak trápí - a většinou ty megery, které jste tahali z průšvihu, vám ještě plivnou s gustem do tváře. Kašlete se na ně. Nejste na světě od toho, abyste řešili cizí problémy!

2. Okrádáte se o volný čas.

Ze všech těch manévrech a kravinách, které řešíte za druhé, trochu zapomínáte na své vlastní zájmy a potřeby. Za kolegu už minimálně po páté berete šichtu a přitom máte týden zapráskaný od pondělka až do neděle? Určitě i tentokrát umyjete tu hromadu nádobí, co po sobě zanechal spolubydlící, protože on přeci spěchá do školy na přednášku a pak bude na úklid moc unavený. Půjčíte, dojdete, zaplatíte, zařídíte... Nebuďte splachovací. Řešte pro změnu sebe, ostatní ať se o sebe postarají pro jednou sami!

3. Jste manipulativní.

Lidově se říká, že "s vámi všichni dokážou vymrd...". Kolikrát jste sami sebe přistihli, že už jdete za své vlastní možnosti? Vycouvat už nelze, to byste byli za "svini". Na notu dobráka se dá velmi snadno zahrát. "Ty mi dnes nepohlídáš malého?! Já se na tebe ale SPOLÉHALA!"

Naučte se říkat NE!

Film Yesman je sice skvělá komedie, ale jak to tak bývá, naprostá kravina. Pravé umění je bez vytáček a keců říci "ne". Ne je zapeklité slovíčko. Když na vznesenou otázku reagujete záporně, jste najednou za zlého, nebezpečného agresora. Člověčinec je totiž odjakživa společenský. V očích druhých se ze slovíčka "ne" stává špičatý kůl, který mezi sebe ostře vrážíte. Neměli bychom "ne" ale až tak odsuzovat. Je vám snad po chuti provádět zdlouhavý a smrdutý řitní aplinismus?

NE je slovo, které vás osvobozuje od zapeklitých, nepříjemných závazků.

NE je kouzlo, které vám umožní být aspoň malinko sobecký.

NE vám taky někdy může i zachránit život.

"Ne, nemohu vám pomoci."

"Ne, nechci ti dát své číslo."

"Ne, nechci nic koupit, díky a nashle. "(Skvělá fráze, kterou má díky mně moje drahá babča vrytou do futra u vchodových dveří - a funguje skvěle)

Buďte trochu sobec a ne hloupý dobrák. Ucítíte, jak se vám nebesky uleví - a hřát to bude dvojnásobně (a panák rumu stále nebude potřeba).

Všechno vás pořádně štve? Tak tady máte univerzální manuál k ovládnutí svého hněvu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články