fb pixel Jak Trump vyrazil šéfa FBI: Série The Comey Rule připomene kauzu ruského zásahu do amerických voleb – G.cz
Vyhledávání

Jak Trump vyrazil šéfa FBI: Série The Comey Rule připomene kauzu ruského zásahu do amerických voleb

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

James Comey je někdejší šéf FBI, který se rozhodl, že s Donaldem Trumpem prostě kamarádit nebude - a stálo ho to místo a tak nějak celou kariéru. Když ale nemáte, co ztratit, má to jednu výhodu - můžete napsat otevřenou knihu o všech křivdách a nekalých zákulisních praktikách, jejichž jste byli svědky. Přesně to Comey udělal a jeho dílo A Higher Loyalty se stalo předlohou pro novou, čtyřdílnou televizní minisérii The Comey Rule. Comeyho hraje Jeff Daniels, prezidenta USA Brendan Gleeson.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 15.8.2020, 09:39

Maily a Rusové

Není to tak dávno, co jsme se všichni výsměšně chytali za hlavu při pohledu na dva adepty, kteří se rozhodli stát se prezidentem USA. Proti někdejší první dámě Hillary Clinton, kterou si však většina světa pamatuje jako tu, které manžel zahýbal se stážistkou, stanul boháč a kontroverzní celebrita Donald Trump. A i když jsem se pak smířili s tím, že to není vtip, bylo opravdu těžké odhadnout, kdo ve volbách uspěje. Jak to dopadlo, to dnes už víme. A smích nás dávno přešel.

Volby amerického prezidenta v roce 2016 provázela nenávistná kampaň obou kandidátů a s tím spojená řada urážek a skandálních odhalení. Jedním takovým byla například kauza soukromých e-mailů Hillary Clinton. Hillary ještě v době, kdy šéfovala americké diplomacii, používala ke korespondenci se zaměstnanci ministerstva zahraničí soukromou e-mailovou adresu, což znamená, že jí na ni chodily i tajné informace. Vyšetřování případu se ujala FBI v čele s Jamesem Comeym, kterého na pozici dosadil prezdient Barack Obama.

Ačkoliv Comey označil chování Hillary Clinton a jejích lidí za "extrémně neopatrné", po relativně krátkém vyšetřování došla FBI k závěru, že se nestalo nic nezákonného a případ byl uzavřen, ale jen na chvíli. Po čase se objevily další maily, vyšetřování se rozjelo nanovo a oficiálěn bylo ukončeno až na podzim roku 2019. To vše se odehrálo těsně před volbami a Comeyho tehdy kritizovali jak Demokraté, tak Republikáni. Demokraté proto, že znovuotevřením případu uškodil a potažmo zavinil volební prohru jejich kandidátky, Republikáni kvůli tomu, že celou věc nedokázal dostat až před soud.

Konkrétně tohle zdůvodnění totiž posléze použil nový prezident Trump, když Comeyho v roce 2017, jen pár měsíců po volbách, z pozice šéfa FBI odvolal. FBI svým postupem prý Hillary zjevně nadržovala, ačkoliv podle POTUSe měla jeho poražená protivnice skončit za mřížemi kvůli velezradě. Co je zajímavé, to je fakt, že odvolání přišlo v době, kdy FBI rozjela prošetřování druhé skandální kauzy spojené s volbami, a sice Trumpův vztah s Ruskem a podezření, že Rusové do průběh voleb zasahovali.

Comey odmítal vyšetřování nechat být, zároveň tehdy vyšetřoval Trumpova poradce Michaela Flynna. Jak vyšlo později najevo, Trump po Comeym chtěl, aby Flynna pustil ze zřetele a rovněž na něj tlačil, aby mu odpřisáhl absolutní věrnost. To Comey pod přísahou vypověděl před senátní komisí a to napsal do knihy A Higher Loyalty, která vyšla roku 2018. Nyní se stala předlohou čtyřdílené televizní minisérie s názvem A Comey Rule...

Comyho hraje Jeff Daniels, Donalda Trumpa zase Brendan Gleeson, který bude podle prvních fotek a upoutávky v partu hlavy USA vynikající. Ve vedlejších rolích se dále objeví například Holly Hunter, která ztvárnila bývalou generální prokurátorku Spojených státu Sally Yates či Michael Kelly coby Andrew McCabe, který jako dočasný šéf FBI Comeyho vystřídal po jeho odvolání.

Čtyřdílná minisérie z produkce televize Showtime si odbude premiéru 27. září a my jako milovníci špinavého pozadí americké politické scény jen doufáme, že bude k vidění na některé z v Česku dostupných streamingových služeb - třeba na Netflixu či HBO GO. Tohle totiž rozhodně chceme vidět!

Podobné články

Doporučujeme

Další články