Auguste Dupin
Ani Agatha Christie, ani Arthur Conan Doyle. Za první detektivkou, která spatřila světlo světa již v roce 1841, stál Edgar Allan Poe. Povídka Vraždy v ulici Morgue je dnes již legendární záležitostí, přesto však nepatří mezi spisovatelova nejzásadnější díla.
Příběh popisuje mimořádnou a pro detektivky specifickou „analytickou sílu“, kterou monsieur C. Auguste Dupin použil k vyřešení série vražd v Paříži. Stejně jako pozdější příběhy Sherlocka Holmese je příběh vyprávěn detektivovým spolubydlícím.
Počátek detektivek
Povídka je zároveň prvním popisem zápletky, která se dnes označuje jako „záhada uzavřené místnosti, jež je založena na principu, kdy se vražda udála v místnosti, z níž nebylo možné uniknout a je nalezena mrtvola bez pachatele.
Po zveřejnění Poeova příběhu začaly detektivky přerůstat v romány a anglický romanopisec Wilkie Collins vydal v roce 1868 detektivní román Měsíční kámen. V Collinsově příběhu metodický seržant Cuff pátrá po zločinci, který ukradl posvátný indický měsíční kámen.
Sherlock Holmes i slečna Marplová
Nejproslulejší fiktivní detektiv Sherlock Holmes se poprvé objevil v roce 1887 v románu Sira Arthura Conana Doyla Studie v šarlatové. Detektivní mysteriózní román zpopularizovala série Slečny Marplové od Agathy Christie ve dvacátých letech minulého století, kdy se stali populární i další detektivové jako Lord Peter Wimsey a Ellery Queen.
Ve 30. letech 20. století, které někdy nazýváme zlatým věkem detektivek, se noirový detektivní román stal oporou spisovatelů jako Dashiell Hammet, Raymond Chandler či Mickey Spillane. Další květnatý vývoj zaznamenal žánr detektivek v 80. letech 20. století. Ať už se jedná o jakoukoliv odnož detektivního žánru, její začátek můžeme datovat právě k Poeově povídce o záhadných vraždách v ulici Morgue.
Zdroj: History, Wikipedia