Jak se před 50 lety psalo o upálení Jana Palacha: Zařadili ho do černé kroniky

Obrázek uživatele vaclav.roman
16.01.2019, 16:46

Před 50 lety vyšel první článek, který informoval o pokusu o upálení studenta J. P. Tehdejší Rudé právo zaujalo neutrální stanovisko a neuvedlo zatím nic víc, než bylo nutné. Podívejte se, jak byla tehdejší veřejnost informována o motivech a smrti Jana Palacha.

Jan Palach na stránkách novin

Způsob medializace události ovlivňuje to, jak ji bude vnímat široká veřejnost. Vše závisí na míře cenzury a manipulace. Vezměme si za příklad, jak se v sousedním Polsku podařilo utajit případ Ryszarda Siwce, který se zapálil na varšavském stadionu před zraky mnoha lidí. Jednalo se o první podobný protest proti okupaci ČSSR a pro představitele režimu bylo klíčové, aby se o tom nemluvilo.

U Jana Palacha tomu bylo jinak. První článek o jeho činu se v Rudém právu objevil dne 17. ledna 1969. Jednalo se o strohou zprávu o dvou odstavcích, ve které byla shrnuta základní fakta. „...ve čtvrtek kolem 15. hodiny se těžce popálil 21letý student filosofické fakulty v Praze J. P.

„Na Václavském náměstí se polil dosud neznámou hořlavinou, zapálil na sobě oděv a přivodil si těžké popáleniny,“ píše se dále v článku, který jste mohli najít na druhé straně v černé kronice. „Rychlým zákrokem dispečera Dopravního podniku byl oheň na studentu uhašen. Záchranná služba odvezla studenta do nemocnice k ošetření," zněla prvotní informace. A motiv? „Motiv činu se vyšetřuje,“ stálo v závěru článku.

Den na to se v Rudém právu objevil článek s titulkem „… i generace nejkritičtější“, který řeší základní otázku „proč?“ Mimo jiné v něm lze najít větu: „Byl to promyšlený politický protest projevený mezní formou.“ Autor textu vyvrací, že by k sebeupálení došlo pod vlivem psychické poruchy. Dále bylo v tomto článku připomínajícím komentář uvedeno, že je třeba tvořit politiku tak čestnou a otevřenou, aby s ní mohla souhlasit i generace nejkritičtější, aby v ní a pro ni stálo za to žít…

Podívejte se do fotogalerie, jak přesně tyto dobové texty vypadaly:

Zpráva o úmrtí

Dne 20. ledna 1969 přinesly noviny smutnou zprávu „Student J. Palach zemřel“, zněl titulek Rudého práva. „Podle zprávy tiskového mluvčí ministerstva zdravotnictví D. Čulíka student J. Palach v neděli v 15.30 hod. zemřel.“ V úvodu je shrnut boj o jeho život, jeho stručný životopis i to, jak jej vnímalo okolí: „Podle vyjádření svých učitelů patřil J. Palach k výborným žákům. Byl klidné a rozvážné povahy, jeho spolubydlící v koleji na Jarově znali i jeho pořádkumilovnost.“ Článek navíc obsahuje přepis soustrastných telegramů představitelů státu.

„Tisícový zástup těch, kteří chtějí alespoň projít kolem čestné stráže u katafalku s rakví, zaplňuje Železnou ulici a natahuje se přes Staroměstské náměstí Celetnou ulicí až na Ovocný trh,“ píše se v Rudém právu dne 25. ledna 1969. „Důstojně i dojemně se lidé loučí se svým synem Janem Palachem,“ stojí ještě v článku A. Slováka.

V Rudém právu vyšlo poměrně velké množství článků o Janu Palachovi, většinou se však soustředily jen na sdělování prostých faktů. Chybí například diskuze nad Palachovými požadavky a politický přesah jeho jednání je upozaďován. Nicméně se o něm psalo a lidé o něm věděli. V článcích však dostávají čím dál více prostoru představitelé státu, kteří obhajují své politické kroky. Zkrátka normalizační mašinérie se pomalu, ale jistě rozjížděla a brzo mělo být, co se cenzury týče, mnohem hůře.

A zde si můžete přečíst o tom, jak před 30 lety odstartoval Palachův týden.


Komentáře

Doporučeno pro vás