Jak financovat vybavení domu či bytu
Jakmile se rozhodnete pořídit vlastní nemovitost, obvykle ji financujete jednou ze tří možností: zaplatíte z vlastních peněz, půjčíte si od rodiny nebo známých, nebo si vezmete hypotéku. Jak financovat vybavení nemovitosti, a to v době pořízení, nebo při renovaci vybavení, například výměny kuchyně, kdy je lepší volit spotřebitelský úvěr neboli půjčku a kdy naopak hypotéku.
Vybavení domácnosti s pomocí hypotéky
V nabídce některých bank se setkáte s tzv. neúčelovými částmi hypotéky, někdy také označovanými jako „hypotéka 2v1 nebo hypotéka na cokoli “. V takovém případě ručíte danou nemovitostí a můžete tyto peníze použít třeba na nákup vybavení do domácnosti nebo na rekonstrukci.
V Česku ale najdete i hypoteční produkty, které berou v potaz nejen finance potřebné na samotnou koupi nemovitosti, ale i na její následné vybavení. Například Komerční banka nabízí ke klasické hypotéce navíc 800 000 Kč „na cokoli“.
Výhodou je, že si o tuto částku můžete požádat až v momentě, kdy budete vybavení potřebovat. Pokud máte například klasickou hypotéku na 10 let, splácíte ji a potřebujete peníze na rekonstrukci kuchyně nebo úpravu dětského pokoje, zažádáte si u banky o neúčelovou část hypotéky.
Když chcete nižší splátky s nižším úrokem oproti klasické půjčce, financujte vybavení domácnosti s hypotékou.
Na vybavení domácnosti stačí i běžná půjčka
Pokud potřebujete na vybavení domu nebo bytu menší částku a nechcete ručit nemovitostí, je řešením půjčka. Na rozdíl od hypotéky bance nemusíte dokládat, na co peníze použijete. K půjčce stačí také dodat o něco méně podkladů a celý proces vyřízení je kratší. Oproti hypotéce ale můžete dostat vyšší úrokovou sazbu.
Další možnosti financování vybavení domu
Možností, jak financovat vybavení domu či bytu, je ale mnohem více. Kromě hypotéky a půjčky můžete využít například úvěr ze stavebního spoření nebo nákup vybavení na splátky. Vždy je ale potřeba vybírat podle toho, na co potřebujete půjčit a porovnat všechny možnosti.