fb pixel Jak dosáhnout vyšších mezd pro všechny? Ekonomický expert ODS Skopeček radí zrušit superhrubou mzdu – G.cz
Vyhledávání

Jak dosáhnout vyšších mezd pro všechny? Ekonomický expert ODS Skopeček radí zrušit superhrubou mzdu

Jak dosáhnout vyšší mzdy pro úplně všechny? Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka stačí zrušit superhrubou mzdu a snížit odvody.
Zdroj: Profimedia.cz

Před blížícími se volbami je jedním z velkých témat i výše mezd a platů. Jednotlivé strany slibují, jak a komu navýší odměnu za jejich práci. Ekonomický expert ODS Jan Skopeček navrhuje opatření, které by zvýšilo mzdy úplně všem. Stačilo by zrušit takzvanou superhrubou mzdu.

Jan Palička
Jan Palička 10.10.2017, 07:51

Otázka zvyšování platů spolu s otázkami daňovými jsou tradičními předvolebními tématy a jinak tomu není ani v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Jednotlivé strany a politici se předhání ve slibech, jak a komu zvýší mzdu a jak na to budou reagovat v daňové oblasti. Jedni slibují přidat důchodcům, druzí pracujícím rodičům, třetí pak navrhují zvýšení minimální mzdy. Ekonomický expert ODS navrhuje řešení, kterým se docílí navýšení mezd úplně všem.

"Přicházíme jako ODS s programem razantního snížení a zjednodušení daní. Chceme nechat lidem více peněz v peněženkách, protože lidé vědí lépe než stát, jak utratit své peníze. Proto je vlajkovou lodí programu ODS zrušení tzv. superhrubé mzdy a její nahrazení standardní hrubou mzdou," popisuje Skopeček, v čem tkví jeho jednoduchý a efektivní plán, jak si každý bude moci odnést v peněžence z výplaty více peněz.

Skopeček vysvětluje, že zrušením superhrubé mzdy se sníží základ daně, ze které se počítá daň z příjmu fyzických osob, a lidem tímto opatřením klesne daňové břemeno a vzrostou příjmy o 7 %. "Myslím si, že je správně, aby z ekonomického růstu těžili i zaměstnanci prostřednictvím vyšších příjmů," říká Skopeček. "ČSSD a odbory mluví o zvyšování minimální mzdy. Tu ale pobírají jen cca 3 % zaměstnanců a navíc její zvyšování ohrožuje pracovní místy těch nejméně kvalifikovaným. Naším návrhem vzroste příjem všem," dodává.

Není to jen superhrubá mzda, kterou v daňové oblasti navrhuje ODS změnit. Strana navrhuje i snížení povinných odvodů, které hradí za zaměstnance zaměstnavatelé, a to o 2 %. "To je opět otevření prostoru pro zvýšení mezd. Máme tyto odvody i v porovnání s ostatními státy OECD nepřiměřeně vysoké," komentuje navrhované změny Skopeček. Dodává, že cílem ODS je v rámci zjednodušení daňového systému a docílení úspor daňových poplatníků i zrušení daně z nabytí nemovitosti a silniční daně.

Pochopitelně, že skokové zrušení superhrubé mzdy a snížení odvodů by kromě reálného zvýšení mezd znamenalo i citelný úbytek příjmů do státního rozpočtu. To ale podle Skopečka není zdaleka takový problém, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Přímý výpadek po snížení daně z příjmu bude okolo 40 miliard korun, další výpadek vznikne snížením odvodů a to okolo 27 miliard korun. Může se to zdát jako enormní částka, ale jen hospodářský růst ročně zvyšuje příjmy rozpočtu o 40-50 miliard, dalších 10 miliard lze ušetřit lepší adresností sociálních dávek, redukcí neprůhledných dotací jsme schopni získat dalších nejméně 24 miliard a v neposlední řadě, když lidé budou mít vyšší mzdy, tak se nám více peněz i vrátí na DPH a spotřební dani za věci, co budou kupovat," uzavírá Skopeček.

A TADY si přečtěte, že Angela Merkelová změnila názor na přijímání uprchlíků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články