fb pixel Jak bude vypadat chřipková sezóna v době celosvětové pandemie? Další katastrofa na obzoru? – G.cz
Vyhledávání

Jak bude vypadat chřipková sezóna v době celosvětové pandemie? Další katastrofa na obzoru?

Zdroj: Government of Prince Edward Island

Blbě, co jste si jako mysleli? Že najdete na serveru G.cz ujištění o tom, že ve skutečnosti se obyčejná chřipka s covidem navzájem vyruší? Kdepak, přátelé, nebude to nic moc. A zdravotníci jsou právem nervózní.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.11.2020, 12:07

Jedno nebo druhé

Chicagská pobočka televize CBS dělala včera rozhovor s doktorem Benjaminem Seidesem, plicním lékařem z místní Northwestern Memorial Hospital, tedy reálné Chicago Hope. Seides přiznal, že v nemocnicích po celých Spojených státech panuje kolem blížící se chřipkové vlny značná úzkost. Americká média mají pro nastávající situaci dokonce nové slovo: twindemie. Uklidňující, že?

Jedním z hlavních problémů je pochopitelně to, jak moc jsou si symptomy obou nemocí, tedy klasické sezónní chřipky a covidu, podobné. Proto bude extrémně důležité vědět, od koho jste se mohli nakazit, protože díky tomu lze odvodit nemoc. U sezónní chřipky se nejvýraznější symptomy objevují už v prvním týdnu od nákazy, kdežto u koronaviru můžete být bez symptomů i dva týdny jak známo. Takže ideální je nestýkat se s velkým množstvím lidí. Ale to vy víte, vy jste zodpovědní.

Znepokojující možností je totiž i to, že se můžete nakazit oběma viry najednou, případy lidí, kteří byli pozitivně testováni na obě choroby, už se objevily. Lékaři ale stále nemají jasný plán pro to, jak tuhle kombinaci léčit ani dostatek zkušeností, aby to dokázali poznat.

Hlavní problém ale je, že i běžná influenza dokáže zaplnit nemocnice, když pořádně udeří. A to si obzvlášť Česko teď nemůže dovolit, i přesto, že jsme se možná přehoupli přes špičku křivky, nakažených stále přibývá po tisících a brzy si zdravotnický systém sáhne na strop.

Očkování

Je tady samozřejmě jedno řešení a tím je očkování. Víte, chřipka chodí sezónně společně s chladným počasím, takže na jižní polokouli mají chřipkové období za sebou, trvá jim tam od dubna do září. Ze “spodní” hemisféry víme, že sociální distance a očkování zabírají, počet případů chřipky se oproti minulým letům výrazně snížil.

Jenomže očkovat se můžete nechat v normálně fungující zemi, ne v řepkou prolezlé krajině nočních můr. Zdá se totiž, že vakcín proti sezónní chřipce je akutní nedostatek a nikdo není schopen jich zajistit víc. Ani na členy ohrožených skupin se ve spoustě případech nedostalo. Někteří šťastnější pracují ve firmě, která je stihla zajistit pro své zaměstnance, ale zbytek…

Bohužel si vakcínu nemůžeme spíchnout doma jako roušku, takže nám bude muset stačit dodržovat bezpečnostních opatření.

Podobné články

Doporučujeme

Další články