Jak bude Krnáčová řešit pražský noční bordel? – G.cz
Vyhledávání

Jak bude Krnáčová řešit pražský noční bordel?

Praha není skanzen. I v centru žijou lidi, kteří se chtějí vyspat.

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 20.1.2017, 13:50

Dejme tomu, že spravujete určitou část města, třeba Prahu 1. Ve vaší čtvrti jsou hospody, bary a noční kluby. To je zatím úplně v pořádku. Je jich tam pořád víc a víc. Jako houby po dešti začnou houfně vznikat večerky, jejichž prakticky jediný sortiment tvoří lihoviny. Do všech těchto podniků hlavně v pátek a sobotu chodí davy lidí. Chlastá se tu první euroliga. Takže dobrý byznys?

Ano, ale má to háček. Davy ožralých návštěvníků dělají bordel: do ranních hodin řvou, odhazují sklo, chčijou na domy. Často to jsou zahraniční turisti, kteří do Prahy přijeli zprudka se ožrat a zařádit si způsobem, který by jim doma neprošel. Nechodí už ani do hospod, ale v některém z krámů, které jsou otevřené celou noc, si nakoupí flašku a na chodníku ji do sebe co nejrychleji naklopí. A lidi, kteří u vás ve čtvrti trvale bydlí, si vám, jakožto správci města stěžují, že se nemůžou vyspat. Že je to zkrátka už dost sere.

Fajn, řeknete si a prosadíte zákaz pití alkoholu na ulici, aby se situace uklidnila. Jenže lidi na to pečou. V hloučkách chlastají přímo pod cedulemi se zákazem a nabádáním k dodržování nočního klidu. A to se přece nesmí, takže je lze upozornit, napařit jim pokutu nebo proti nim zasáhnout jinak. To je úkolem Městské policie. Jenže: „Počty strážníků jsou dlouhodobě zcela nedostatečné, ba ani nedosahují tabulkových čísel,“ vysvětluje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro bezpečnost. „Aktuální počet strážníků činí 241, přičemž tabulkový počet je 279. Téměř čtyřicet strážníků tedy v ulicích chybí. K účinnému udržení veřejného pořádku bychom přitom potřebovali ještě víc strážníků, než je tabulkový počet,“ ilustruje neradostný stav radní Solil. Zkrátka hodně opilců, málo strážníků.

V nočních ulicích prostě strážníci nejsou, a když jsou, tak je jich málo a nejsou všude. A vy nemůžete přijmout další strážníky, protože ti spadají pod hlavní město Praha, tedy pod magistrát. Jenže magistrát s tím nic nedělá, ani primátorka Krnáčová ze strany ANO. Z hnutí, které svoji kampaň v hlavním městě Praha postavilo z velké části právě na tom, že bordel na ulicích, podpořený alkoholem, bude účinně řešit.

A místní lidi situace sere čím dál tím víc. A čím dál tím ostřeji si stěžují, že Praha přece není skanzen pro alkoturisty.

Samozřejmě, Praha není skanzen! A tak vymyslíte docela dobré řešení: stanovit jednotnou zavírací dobu, třeba ve tři ráno. Když všichni zavřou stejně, tak strážníci, čističi ulic a třeba i záchranka můžou být v půl třetí připravení situaci zvládnout. Jenže: příslušnou vyhlášku, která by vám umožnila tu zavíračku zavést, může vydat opět jenom magistrát. Podáte tudíž návrh na vydání té vyhlášky. Jenže: tento návrh na magistrátu leží rok, dva, tři. Nedávno velmi podobný návrh podala i starostka Praha 2, kupodivu z úplně druhého konce politického spektra. Asi to v centru Prahy fakt bude problém. Návrhem Prahy 2 na vydání vyhlášky, umožňující stanovit zavírací dobu, se Rada hlavního města zabývala. Asi tak dvě minuty, než tam radní stihli napsat: zamítnuto.

Takže: na území vaši čtvrti, tedy městské části Praha 1 je v noci bordel. Místní vám nadávají. A vy jim chcete pomoct, nechcete, aby se odstěhovali. Praha přece není skanzen. Ústavní soud vám potvrdil, že pokud máte nést odpovědnost za dodržování nočního klidu, pak musíte mít možnost provádět nezbytná opatření. Ve vedení magistrátu sedí primátorka Krnáčová, z hnutí ANO, které před volbami… však víte co. Problém pořádku a klidu v noci neřeší. A zabraňuje vám, abyste si to ve své čtvrti vyřešili vy. Asi má nějaký jiný, skvělý a účinný plán, jak zajistit pořádek a klid, jak zajistit obyvatelům normální prostředí.

Zbývá jen otázka: Jaké to řešení, které vedení hlavního města Prahy slibovalo, tedy vlastně je? Prozradí Krnáčová? Nebo se k tomuto tématu vrátí až zase před volbami? Měla by dřív. Protože až začne platit protikuřácký zákon, tak v centru Prahy všichni z hospod budou chodit kouřit ven.

Podobné články

Doporučujeme

Další články