Hudebně politický bizár: Trubadůr Ortel jde do politiky, máme tohle zapotřebí?

Obrázek uživatele Jan Palička
09.04.2017, 14:00

Celebrity v politice jsou poměrně běžným jevem. Ostatně i ministra obrany nám momentálně dělá herec. Některé známé osobnosti by si ale měly raději politické ambice odpustit a držet se svého kopyta. Nejvíce to momentálně platí pro krajně pravicového zpěváka Tomáše Ortela, který se prohlásil za trubadůra vlastenecké fronty a oznámil, že se hodlá politicky angažovat. Na mysli soudnému člověku vytane jediná otázka: „Proboha, proč?“

Současná demokracie ukazuje, že mnohé její aspekty mají jak výhody, tak nevýhody. Výhodou současné politiky je bezesporu to, že se do ní může zapojit vlastně úplně kdokoliv. Nevýhodou pak je smutná realita toho, že mnoho z těch, kteří se do politiky tlačí, by to pro dobro své i svého okolí rozhodně neměli dělat.

Ničím neobvyklým není politické angažmá celebrit. Některé osobnosti ze světa showbyznysu si vystačí s otevřenou podporou určité politické strany, jiné pak rovnou kandidují. Občas jsou to těžké bizarnosti odsouzené k neúspěchu, jako například kandidatury Felixe Slováčka do senátu nebo Daniela Hůlky do poslanecké sněmovny v barvách Zemanovců, jindy herci a zpěváci slaví v politice úspěchy. Příkladem budiž ministr obrany Martin Stropnický.

Občas nicméně celebritní rybníček vydá úlovek, který je vhodný ke všemu jinému jen ne k politice, ale přesto se dere právě tam. Momentálním vrcholem hudebně politického bizáru je zpěvák krajně pravicové kapely Ortel Tomáš Ortel, kdysi známý jako Tomáš Hnídek. Ten se rozhodl, že pódia jsou mu pro oblažování lidu jeho národoveckými myšlenkami málo, a povýšil svou pochybnou kariéru na novou úroveň absurdna.

Vzhledem k tomu, že Blok proti islámu stejně jako dalších několik protiimigrantských hnutí Martina Konvičky již zanikl a Ortelův kamarád antisemita Adam B. Bartoš brzy usedne spíše na vězeňskou pryčnu než do sněmovní lavice, měl Ortel poměrně omezený výběr subjektů, ke kterým by se mohl přidat. Obléknout se do barev asi nejsilnějšího krajně pravicového hnutí SPD Tomia Okamury by ale pro Ortela zřejmě dávalo až moc smyslu, takže raději zvolil jedno z nejbizarnějších politických uskupení současnosti, Řád národa.

Řád národa je politickou odnoží facebookových stránek Řádu strážců koruny a meče, specializovaných na sdílení přitroublých motivačních citátů oblíbených převážně u té prostodušší části obyvatelstva. Za tím vším se skrývá prapodivný slepenec divnolidí, kteří apel na falešné vlastenectví, islamofobii a lásku k Rusku navíc okořeňují prvky esoterična a mystična. Ortel je tudíž v tomto prapodivném rytířském cirkusu na správném místě.

Naštěstí si kontroverzní zpěvák uvědomuje, že kdyby on sám kamkoliv kandidoval, bylo by to katastrofou srovnatelnou se jmenováním koně Incitata římským senátorem v době panování šíleného císaře Caliguly. Místo toho dá Ortel ‚jen‘ prostor na svých koncertech k projevům předsedy alias velmistra Řádu národa Josefu Zicklerovi. Kromě koncertní tvorby bývalého neonacisty si tak návštěvníci vystoupení Ortelu budou moci vyposlechnout i plytké žvanění kohosi, kdo vypadá jako něco mezi sňatkovým podvodníkem a padouchem z Jamese Bonda. A to se vyplatí.TADY se můžete přesvědčit o tom, že Ortel možná není jen obyčejný extremista, ale i neobyčejný milionář.


Komentáře

Doporučeno pro vás