Dva mrtví policisté
Po komunistickém převratu v roce 1948 byli oba synové legendárního popraveného odbojáře Josefa Mašína, Ctirad a Josef mladší, odhodlání bojovat s nově nastoleným totalitním režimem. Jejich motivaci k ozbrojenému odboji ještě posilovalo vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy, z jejichž zpráv oba bratři nabyli dojem, že v blízké době dojde k vojenské konfrontaci mezi Východem a Západem. Mašínové tak na počátku 50. let založili vlastní odbojovou skupinu společně ještě se svým strýcem Ctiborem Novákem. Skupina, kterou ještě tvořili Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyňkem Janata, až do roku 1953 provedla řadu záškodnických akcí. Mezi ty nejslavnější pak patří přepadení dvou služeben SNB v Chlumci nad Cidlinou a Čelákovicích, během kterých došlo k zabití dvou příslušníků bezpečnostních sborů a následnému odcizení zbraní potřebných k dalším ozbrojeným akcím.
Bratři se nakonec rozhodli k odchodu z Československa, ke kterému ale nakonec nedošlo. Po nezdařeném setkání s agentem amerického kontrašpionážního sboru CIC, který během výslechu vyzradil identitu Ctirada Mašína, byli v říjnu 1951 oba bratři i se strýcem Novákem uvězněni – Josef s Novákem byli po několika měsících propuštěni, ale Ctirad se dostal z vězení až v roce 1953 po prezidentské amnestii. Mezitím v srpnu 1953 přepadl Josef Mašín s Václavem Švédou v převleku za Lidové milicionáře vůz z výplatami a během útoku byl zabit účetní Josef Rošický – později vyšlo najevo, že Rošický nebyl členem KSČ a jeho zabití je některými kritiky Mašínů označováno za vraždu.
Z pěti odbojářů dosáhli Západního Berlína jen tři z nich
Nakonec se skupina rozhodla, že vzhledem k narůstajícím obtížím vypracuje plán na útěk z Československa – ještě předtím ale její členové uvažovali, že by provedli atentát na tehdejšího komunistického prezidenta Klementa Gottwald. K útoku na prezidenta ani k plánovanému vyhození uranového vlaku do povětří ale nakonec nedošlo. Odbojáři se rozhodli pro emigraci přes Západní Berlín a proto 3. října 1953 v noci pět členů skupiny – Josef a Ctirad Mašinovi, Zbyněk Janata, Milan Paumer a Václav Švéda – překročili československou státnici hranici do NDR.
Během přecházení Východního Německa ale byli protikomunističtí bojovníci odhaleni a tamější orgány spustili masivní pátrací akci, do které se zapojilo na 20 000 příslušníků policie a vojáků Rudé armády. Několikrát se odbojáři dostali do spárů komunistické policie a při následných bojích byli zastřeleni 4 východoněmečtí policisté. Došlo i ke ztrátám na straně odbojové skupiny – Zbyněk Janata a Václav Švéda byli nakonec dopadeni a po přesunu do Československa byli v následném procesu popraveni.
Zbylí tři členové skupiny nakonec dosáhli vytouženého Západního Berlína – Josef Mašín a Milan Paumer překročili železnou oponu 31. října 1953 přes kasárny Rudé armády a Ctirad Mašín je následoval později téhož dne na podvozku vlaku. Všichni tři se okamžitě přihlásili do americké armády a později se do Spojených států přestěhovali. Jejich strýc Ctibor Novák se pak po jejich útěku stal pro komunisty obětí vykonstruovaného procesu, ve kterém byl z propagandistických důvodů označen za hlavního představitelé celé skupiny, za což byl 2. května 1955 popraven.
A tady si přečtěte, jak Britové vnímali v roce 1938 Mnichovskou dohodu.