fb pixel Legendární bandita Billy the Kid: Poprvé byl nechvalně proslulý psanec zatčen, když ukradl koš s prádlem – G.cz
Vyhledávání

Legendární bandita Billy the Kid: Poprvé byl nechvalně proslulý psanec zatčen, když ukradl koš s prádlem

Zdroj: Ben Wittick - Brian Lebel's Old West Show and AuctionFile:Billy the Kid tintype, Fort Sumner, 1879-80.jpg, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15657780

23. září 1875 je speciálním dnem v historii amerického Divokého západu. Legendární bandita Billy the Kid byl totiž poprvé zatčen, a to poté, co ukradl koš s prádlem. Když se posléze dostal z vězení, začal se toulat americkým Divokým západem a vysloužil si pověst psance a vraha, který dle některých zdrojů zabil až 21 mužů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.9.2022, 09:33

Billy the Kid

Billy the Kid je patrně nejproslulejší postavou amerického Divokého západu. Patří k těm nejslavnějším banditům, jeho příběh se objevuje ve filmech, knihách i písních, je legendou – a to i přesto, že se dožil pouze 21 let.

Přesné podrobnosti o jeho narození nejsou známy, kromě původního jména – William Henry McCarty. Narodil se pravděpodobně mezi lety 1859 a 1861 v Indianě nebo v New Yorku. Jako dítě neměl žádný vztah se svým otcem a často se se svou rodinou stěhoval – žil v Indianě, Kansasu, Coloradu a Silver City v Novém Mexiku.

Jeho matka zemřela v roce 1874 a Billy the Kid, který celý život vystupoval pod různými jmény (včetně Kida Antrima a Williama Bonneyho), se brzy poté vydal na životní cestu zločince. Poprvé byl zatčen 23. září roku 1875, a to poté, co ukradl koš s prádlem. Z vězení ovšem dokázal utéct, jak se na správného banditu sluší a patří.

Zloděj koní a válka v Lincoln County

Než se vrátil do Nového Mexika, stal se William McCarty zlodějem koní v Arizoně. V Novém Mexiku se pak spojil s tlupou pistolníků, rváčů a kovbojů zapletených do nechvalně proslulé války v Lincoln County mezi tamními farmáři a obchodními frakcemi v roce 1878.

Billy the Kid, jenž byl štíhlé postavy, měl křivé přední zuby a rád zpíval, se posléze opět vrátil k životu psance a vyvrhele. Holdoval si v hazardu, kradl dobytek a koně a zabíjel lidi. Jeho zločiny postupně násobily odměnu, která byla vypsána na jeho hlavu.

Nakonec byl skutečně zajat a obviněn ze zabití šerifa během války v Lincoln County. Za své zločiny byl Billy the Kid odsouzen k oběšení – krátce nato se mu však podařilo znovu z vězení prchnout, přičemž cestou zavraždil další dva muže.

Pat Garett na stopě

Svoboda, kterou si útěkem získal, však neměla dlouhého trvání. Šerif Pat Garett jej vystopoval a dopadl 14. července roku 1881 ve Fort Sumner v Novém Mexiku a smrtelně jej postřelil. Přestože byl jeho život krátký, jeho známost po smrti vzrostla.

Dnes je slavným symbolem starého Divokého západu spolu s dalšími významnými postavami tohoto období, jakýmy byli například Kit Carson, Jesse James, Divoký Bill Hickok, Doc Holliday či Wyatt Earp.

Příběh Billyho Kida byl romantizován v mnoha filmech, knihách, televizních pořadech a písních. I nadále navíc v hojných počtech turisté navštěvují město Fort Sumner, kde se nachází muzeum a hrob Billyho Kida.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články