fb pixel Na koni jezdil nahý, jen s opaskem a revolverem: Šílený pistolník Clay Allison se nechával ovládnout záchvaty vzteku – G.cz
Vyhledávání

Na koni jezdil nahý, jen s opaskem a revolverem: Šílený pistolník Clay Allison se nechával ovládnout záchvaty vzteku

Zdroj: Unknown author - http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=pv&GRid=7940776&PIpi=44022399, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45446420

Robert A. Clay Allison byl výstředním kovbojem, rančerem a příležitostným pistolníkem amerického Divokého západu. Allison měl pověst násilníka a šílence, neboť se mu podařilo přežít několik přestřelek jeden na jednoho, a to včetně soubojů s muži zákona, do kterých se nejčastěji zapletl vlastní hloupostí. Pistolník Clay Allison zemřel pravděpodobně 3. července roku 1887 při podivné dopravní nehodě v Texasu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 3.7.2022, 09:18

Clay Allison

Clay Allison se narodil pravděpodobně 2. srpna roku 1840 nebo 1841 ve Waynesboro v Tennessee, přičemž již od mládí se projevovala jeho zvláštní povaha. Když vypukla občanská válka, vstoupil do Konfederační armády, ale po krátké době dostal ojedinělé lékařské propuštění kvůli stavu, který lékaři nazvali jako „částečně epileptický a částečně maniakální“. Tento stav byl u Allisona pravděpodobně způsoben zraněním hlavy v raném dětství.

Allison byl kovbojem, ovšem tím kovbojem v pravém slova smyslu. Jenže je odvozen od anglického „cowboy“ – jednoduše řečeno byl chovatelem krav u slavných texaských rančerů Olivera Lovinga a Charlese Goodnighta. Zanedlouho si založil svůj vlastní ranč poblíž Cimarronu v Novém Mexiku.

Zpočátku vycházel s místními obyvateli dobře, brzy se však projevily jeho sklony k násilí, vzteku a cholerickým excesům. Například v roce 1870 byl Allison vedoucím rozzuřeného davu, který zajal obviněného vraha Charlese Kennedyho z místního vězení a následně jej oběsil.

Lynč a přestřelky

Tato podoba spravedlnosti nebyla v té době na Divokém západě neobvyklá, mnoho obyvatel však bylo šokováno událostí, která se udála těsně po veřejné popravě. Rozdivočelý Allison totiž mrtvému Kennedymu sťal hlavu a vystavil ji na tyči v místním salónu.

V roce 1874 Allisonova reputace „nebezpečného šílence“ ještě vzrostla, když porazil slavného pistolníka, kterého chladnokrevně trefil přímo do pravé nadočnice. O rok později se stal Allison součástí dalšího davu, jenž tentokrát lynčoval podezřelého vraha Cruze Vegu. Allison se i tentokrát podílel na jeho pověšení. Opět se ukázalo, že pouhé zabití onoho trestance Allisonovu „touhu po krvi“ neuspokojilo, a tak následně mrtvého Vegu ještě střelil do zad a jeho mrtvolu táhl přes kameny a keře.

V roce 1881 se k údivu všech Clay Allison oženil a svůj ranč přestěhoval do regionu Texax Panhandle, kde mu jeho žena nakonec porodila dvě dcery. Rodinný život divokého Allisona umírnil. Jeho chování bylo však i nadále extrémně výstřední a čas od času znovu upadl do svého násilného a vztekajícího se stavu.

Nahý, ale ozbrojený

Pověstný byl také tím, že se jednou na koni projížděl ulicemi Mobeetie v Texasu úplně nahý – kolem pasu měl jen svůj opasek s revolverem. Na jedné z dochovaných fotek je Allison zachycen s berlemi a obvázanou nohou, kterou měl poraněnou po průstřelu kulkou. Do nohy se však omylem trefil on sám.

Jednou zase musel Allison navštívit zubaře v Chyenne ve Wyomingu, který mu omylem rozvrtal nesprávný zub. Poté, co Allisonovi jiný lékař opravil nyní už správný zub, se rozzuřený pistolník vrátil k zubaři, jenž chyboval, chytil jej a vytrhl mu jeden z jeho zubů kleštěmi.

Tohoto dne roku 1887 Allison údajně zemřel, a to když řídil nákladní vůz na svůj ranč severně od Pecos v Texasu. Náhlý a nečekaný náraz shodil Allisona z vozu, načež se mu kolo převalilo přes hlavu a rozdrtilo mu lebku i krk. V roce 1975 byly ostatky Claye Allisona přemístěny do hrobu v centru Pecos, kde na sobě žulový náhrobek nesl sporné tvrzení, že jde o člověka, „který nikdy nezabil muže, jenž by si zabití nezasloužil“.

Zdroje: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články