fb pixel Wyatt Earp: Legenda Divokého západu, která brala zákon do svých rukou – G.cz
Vyhledávání

Wyatt Earp: Legenda Divokého západu, která brala zákon do svých rukou

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Patřil k nejslavnějším šerifům v dějinách Spojených států, ale za svůj život toho stihl víc než průměrný člověk. Farmařil, lovil bizony, řídil dostavník, pracoval jako horník i vyhazovač v baru. Wyatt Earp byl zkrátka mužem, jenž se nebál žádné práce. A vlastně ani žádné přestřelky, jak dokazuje historie. Dnes je tomu přesně 92 let od doby, kdy tato legenda opustila svět.

Martin Miko
Martin Miko 12.1.2021, 22:10

Šerif, který měl pro strach uděláno

Když se řekne Wyatt Earp, možná se někomu z Vás vybaví velkolepý americký western, který se snažil zachytit životní osudy jednoho z nejlegendárnějších šerifů v dějinách USA. V roce 1994 tuto legendu Divokého západu ztvárnil herec Kevin Costner, a dokonce za ni obdržel cenu Razzies za nejhoršího herce. Nicméně důležitější než film jsou historická fakta.

Vše začalo zhruba 4 roky před narozením Wyatta Earpa, když se 30. června roku 1840 vdovec Nicholas Porter Earp oženil s Virginií Ann Cooksey v Hartfordu v Kentucky. Během jeho druhého manželství stihli se svou druhou ženou počít hned 8 dětí. Earp se narodil necelých 8 let po svatbě, přesněji 19. března 1848. Pojmenován byl po válečném hrdinovi a veliteli z mexicko-americké války – kapitánovi Wyatt Berry Stappovi. Když byly Wyattovi 2 roky, rozhodla se rodina Earpových přestěhovat z Monmouthu do Kalifornie. Nakonec se však usadili kousek od města Pella ve státě Iowa, kde se jim podařilo získat farmu s rozlohou přes 160 akrů.

Na této farmě vyrůstal i mladý Wyatt Earp. Postupně se z něj stal schopný farmář a lovec bizonů, jenž během svého života zvládl vykonávat spoustu činností. Pracoval například jako vyhazovač v baru, horník nebo kočí dostavníku. Především se však živil jako ochránce zákona v několika amerických městech. Nejzásadnější životní etapu prožil, když žil ve městě Tombstonu, které tehdy spíš než město připomínalo vesnici o čtyřech ulicích, kde byl pohřební ústav, nevěstinec a doktor. Právě zde se Wyatt Earp stal městským šerifem díky svému bratrovi Virgilovi, který tehdy vykonával funkci zástupce nejvyššího šerifa pro stát Arizona.

Následně se do Tombstone přistěhovali i další členové rodiny Earpových, včetně jejich dvou bratrů Morgana a Jamese. Společnými silami se snažili ve městě zachovávat klid a mír díky zákonům a pravidlům, které společně nastavili. Pro harmonické rozrůstání města bylo například důležité, aby starousedlíci nenapadali nově příchozí přistěhovalce. I ti chtěli v Tombstone podnikat a vytvářet hodnoty. Bratry Earpy se několikrát pokusili zabít rančeři, ale marně. Vždy byli o krok napřed díky svým taktikám, znalostem města a hlavně přesné mušce.

Wyatt Earp během svého života stihl sloužit jako šerif například v Dodge City nebo Wichitě a podle historických pramenů zabil až okolo 30 lidí. Do historie se však nejvíce zapsala pravděpodobně nejslavnější přestřelka Divokého západu. Jde samozřejmě o tu u OK Corralu, ke které došlo v roce 1881. Tehdy se bratři Earpovi společně s přítelem Docem Holidayem pokusili zatknout skupinu kovbojů kvůli přepadenému dostavníku. Nakonec se jim podařilo 3 kovboje zastřelit a všichni kromě Wyatta odešli ze souboje zranění. Bratři Earpové si však zadělali na velké problémy, protože kamarádi zabitých kovbojů se přijeli do města pomstít. Nakonec vše vyústilo zraněním Virgila a zabitím Morgana. To ovšem naštvalo Wyatta Earpa a Doca Hollidaye. Rozhodli se totiž pro následnou vendetu. Najali si tým pistolníků a společně s nimi zabili několik mužů, kteří byli spojeni s vraždami bratrů Earpových.

Wyatt Earp zemřel 13. ledna 1929 v Los Angeles.

Podobné články

Doporučujeme

Další články