fb pixel Hororová brigáda: Jednotka SS, která děsila k smrti i samotné nacistické velení – G.cz
Vyhledávání

Hororová brigáda: Jednotka SS, která děsila k smrti i samotné nacistické velení

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Třetí říše chtěla dominovat světu, a to vyžadovalo totální válku. Ale totální válka je náročná především na lidi a těch byl vždycky tak trochu nedostatek. Nacisté začali po začátku války skládat jednotky ze zdrojů dost pochybných i na velmi volné morální standardy Říše. Tak se stalo, že nacisté dali dohromady několik set zločinců, zlodějů, vrahů, lupičů, feťáků a násilných pacientů psychiatrických léčeben, svěřili je pod vedení usvědčeného pedofila a vypustili je na civilisty.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.6.2020, 10:00

Trestanecké legie

V druhé polovině třicátých let začalo na Hitlerův popud nacistické velení formovat jednotky složené z usvědčených kriminálníků. Úplně na začátku se jednalo o trestance s méně závažnými zločiny, ale jakmile se jednotka válka rozjela nanaplno, Waffen-SS otevřela stavidla věznic i psychiatrických léčeben.

Tyhle jednotky tvořené trestanci většinou na frontě sloužily jako potrava pro děla. Kanónenfutr, který byl posílán na v podstatě sebevražedné mise. Nacistické velení slibovalo, že pokud si někdo odkroutí několik misí, bude mu odpuštěn zbytek trestu a může být přiřazen k regulérní jednotce, která neměla v popisu práce umírat, aby kupříkladu kryla něčí ústup.

Většina těchto jednotek byla na frontě pod ostrým dohledem a často museli zločinci oblečení do uniforem běžet do útoku, zatímco jim němečtí důstojníci stáli za zády s nabitou zbraní. Mohli si vybrat, buď německé kulky nebo sovětské bajonety. Ironií je, že Sověti to občas z druhé strany měli dost podobně.

Nicméně ne všechny tyhle jednotky byly určené k rychlé smrti. Některé měly speciální určení jako třeba 36. granátnická divize SS pod velením oberführera Oskara Dirlewangera. Dirlewanger dostal od zbraní SS několik set mužů, hotový výkvět toho nejhoršího, co mohly věznice a blázince Třetí říše nabídnout. Nikdo tenkrát ještě nevěděl, že Dirlewanger sám je větší zrůda než všichni jeho muži dohromady.

Strašák ze zákopu

Poprvé se v historických záznamech objevuje Oskar Dirlewanger za první světové války. Byl párkrát zraněn, dostal několik vyznamenání a vyškrábal se na hodnost poručíka. Nikdo neví, jestli v něm zlo dřímalo vždycky nebo jestli ho takhle moc poškodily zákopy první světové… faktem ale je, že mezi válkami už je v “historických” záznamech pořád.

Nadále sloužil v armádě, ale zvládl si udělat na univerzitě doktorát, přidat se do NSDAP a taky se nechat zatknout za zpronevěru, hromadu majetkových přečinů a nakonec znásilnění čtrnáctileté dívky. Když si ho policie přišla zatknout, utekl jim služebním autem… asi sto metrů než to nahasil do stěny, protože byl úplně na káry. Posudek z té doby o něm říká, že je mentálně nestabilní, má sklony k násilí, sadismu, pedofilii, nekrofilii a je těžce závislý na alkoholu a drogách.

Naštěstí pro něj, z první světové se Dirlewanger znal s generálem Gottlobem Bergerem. To byl jeden z Himmlerových dvanácti apoštolů, vysoce postavené zvíře v hierarchii SS. A generál Berger našel skvělý způsob, jak svému kamrádovi pomoci z basy. Je to přeci jenom válečný hrdina a člen NSDAP, pojďme mu svěřit trestaneckou legii. Pojďme mu svěřit 36. granátnickou divizi SS.

Pojďme vzít stovky násilných magorů a dát je pod vedení sadistického pedofila. Co se může stát?

Dirlwangerova brigáda

Šestatřicáté granátnické se začalo říkat Dirlewangerova brigáda nebo jednoduše “Wangers”. A byla speciálně určená na lámání resistence ve východní Evropě. Díky tomu, že počet mužů ani na jednu brigádu pořádně nedosahoval, byla jednotka mobilní a operovala jak v Polsku, tak v Bělorusku. Za tímto účelem tvořil základ Dirlewangerovy bridgády desítky pytláků z celé Říše. Myšlenkou bylo, že když vezmete tyhle excelentní stopaře a zálesáky se sklony k násilí, budou ideální k lovu partyzánů.

Reálně se ukázalo, že Wangers byli hlavně dobří v zabíjení civilistů. Tím nejhorším možným způsobem. Dirlewangerovci pořádali veřejné popravy, mlátili lidi k smrti, řezali hlavy, pořádali hromadná znásilnění děvčat, často extrémně mladých děvčat, před zraky zbytku rodiny, zapalovali baráky s celými rodinami uvnitř, fotili se během pořádání poprav, obzvlášť rádi párali děti před zraky rodičů… a jejich klasickým manévrem bylo vypustit do nevinného davu smečku psů, kterou speciálně pro tyhle účely celé týdny mučili, týrali a nechávali hladovět. Muži z brigády pak mezi sebou uzavírali sázky, koho psi roztrhají jako prvního.

I z tohoto důvodu se o Wangerovcích mluvilo u nacistického vrchního velení jako o vzteklých psech. A to jak ve špatném, tak v dobrém. Na oberführera Dirlewangera si totiž několikrát stěžovali jak důstojníci Wehrmachtu, tak důstojníci SS. Pro přílišnou brutalitu. Z korespondence víme, že velení SS bylo znechuceno tím, co 36. brigádnická prováděla civilistům. Víte, že jste něco speciálního, když se z vás zvedá žaludek důstojníkům SS. Ale generál Gottlob Berger svého kamaráda vždycky dostal z problémů argumentem, že je lepší, když vzteklí psi trhají Poláky a rozsévají hrůzu, než kdybychom je měli tady v Berlíně a zbytečně.

Nejslavněji se Dirlewangerova bridága zapsala do historie během Varšavského povstání. Wangers ve městě povraždili tisíce lidí, pálili domy, znásilňovali… prostě dělali to, co uměli nejlíp. Nejhrůznější událost se ale odehrála právě během těchto dnů. Během bojů s povstalci Wangers vpadli do baráku a zjistili, že našli halu, ve které byly schované děti. Podle některých zdrojů až pět set školkových dětiček s vykulenýma očima a rukama nad hlavou.

Dirlewanger je rozkázal všechny zabít. Dokonce někteří členové brigády odmítli plnit rozkaz, ale jiní… prostě začali střílet. A Oskar Dirlewanger zavelel zastavit palbu a aby jeho muži šetřili munici, rozkázal jim, aby na děti použili pažby a bajonety.

Uklouzl v koupelně

Až do konce války utrpěla Dirlewangerova brigáda extrémně málo ztrát. Hlavně proto, že se nikdy nedostali do konfliktu s někým, kdo doopravdy věděl, jak bojovat. Nicméně s rokem 1945 přijeli Sověti. A ti taky dělali to, co Sověti umějí nejlépe. Část brigády rozstříleli už v prvním střetu, část ji zajali a postříleli až v zajetí.

Dirlewanger ztrácel lidi nalevo napravo, protože byl jednak mizerný velitel a jednak jeho lidi byli všechno jenom ne schopní vojáci. Nakonec sám shodil uniformu Waffen-SS a dezertoval.

Konec? Kdepak, naštěstí ne.

Francouzi chytili Dirlewangera na německo-francouzské hranici jen několik týdnů po válce. Pokoušel se utéct před válečným soudem. Francouzi bývalého oberführera zatkli a zavřeli do vazební věznice. Tu samou noc shodou okolností došlo ke zvláštní náhodě v rozpisu strážných. Nějak se stalo, že do sekce, kde byl uvězněn Oskar Dirlewanger bylo přiděleno hned několik polských dozorců. A další nešťastnou náhodou tu samou noc Dirlewanger podlehl zraněním, které pravděpodobně utrpěl ještě před svým zatčením.

Jeho smrt nikdy nikdo nevyšetřoval.

Podobné články

Doporučujeme

Další články