fb pixel Hlavně se přehnaně nebojte, stres zabíjí, říká lékař z infekčního oddělení Milan Trojánek v (NE)BLÁZNI – G.cz
Vyhledávání

Hlavně se přehnaně nebojte, stres zabíjí, říká lékař z infekčního oddělení Milan Trojánek v (NE)BLÁZNI

Zdroj: G.cz/(Ne)blázni

Jejich setkání před kamerou vyvolalo dvě různé emoce: moderátor Tomáš Poláček cítil vděčné dojetí, infekční lékař Milan Trojánek se pobaveně usmíval. "Ještě jednou děkuju za to," řekl Poláček, "jak jste mi před dvěma lety na Bulovce pomohli z těžké malárie!"
"Nikdy na vás jako na pacienta nezapomeneme," odvětil Trojánek, který pracuje na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí: "Zatím jsme se nesetkali s pacientem, který by se pár dnů po malárii zvedl, začal běhat, a o čtvrt roku později vyrazil na maraton..."

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 17.3.2020, 10:19

Moderátor Tomáš Poláček dnes už dobře ví, že cestoval po světě velmi nezodpovědně, za což ho pak malárie vytrestala. "Měl jste ale štěstí," říká Trojánek. "Někteří naši pacienti dopadnou hůř; nepřežijí. Obvykle jsou starší než vy, padesátníci, kteří například vyrazí pracovně někam do Afriky, pomáhají tam při stavbě nemocnice, vykašlou se na antimalarika, a dopadne to špatně. Někdy se stává, že už jsou z ciziny doma, necítí se dobře, ale stejně za námi nepřijdou, což bývá fatální chyba..."

Když se stal před deseti lety infekčním lékařem, zdálo se, že nejde o příliš vzrušující obor - Evropané měli pořád ještě pocit, že se díky antibiotikům a očkování nemusí infekcí bát. "No a vidíte," krčí dnes Milan Trojánek rameny, "najednou před sebou máme spoustu výzev. Bohužel se vrací nemoci typu spalniček, které jsme už považovali za vyřešené, a samozřejmě se objevují i nové hrozby, jakou je aktuální koronavirus."
Ani odborník Trojánek donedávna příliš neočekával, že se dočká dramatické situace, jaká panuje v Evropě nyní. Souhlasí s přísnými bezpečnostními opatřeními, ale varuje před zbytečnou panikou: "Buďme opatrní, připravujme se na všechna rizika, ale na druhou stranu se zbytečně navzájem nestrašme, stres zabíjí."

Podívejte se na tento, dnes opravdu velmi aktuální rozhovor

Proti čemu se on sám nechává očkovat, když jede do Afriky? Proč by nikdy neochutnal netopýra? A co by radil lidem, které kousne opice? To vše se dozvíte v novém díle pořadu (NE)BLÁZNI.

Podobné články

Doporučujeme

Další články