fb pixel Vše začalo smrtí přítele, říká v (NE)BLÁZNI fotograf Martin Stranka, který prodává snímky za statisíce – G.cz
Vyhledávání

Vše začalo smrtí přítele, říká v (NE)BLÁZNI fotograf Martin Stranka, který prodává snímky za statisíce

Zdroj: G.cz/(Ne)blázni

Martin Stranka, host Tomáše Poláčka v jeho show (NE)BLÁZNI se po čtrnácti letech působení převážně v zahraničních galeriích pomyslně vrací domů. Mezinárodně uznávaný český fotograf atuálně vystavuje ve výstavní síni Mánes v Praze.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 3.3.2020, 08:18

Právě zahájil první velkou českou výstavu: "Se svými fotkami jsem už projel svět od Japonska po Spojené státy, ale teď, doma, jsem trochu nervózní," přiznává Martin Stranka, který ještě před třinácti lety pořádně netušil, co to je foťák."Kdybys mi řekl," směje se v dalším díle pořadu (NE)BLÁZNI, "že jednou budu vystavovat fotky v pražském Mánesu, řekl bych ti, že asi bereš špatné prášky na hlavu..."

Pětatřicetiletý Martin Stranka je velmi upřímný muž a netají se například tím, že on sám má v posledních letech občasné psychické potíže, záchvaty paniky.

Přesto se rozhodl, že v galerii Mánes prožije celý březen mezi svými fotografiemi osobně: "Určitě to bude nejtěžší, ale snad i nejhezčí měsíc mého života. Když už se poprvé pořádně představuju doma, tak ať mě lidi mají šanci poznat se vším všudy - věřím, že od nich dostanu zpátky potřebnou energii a všechno bude v pohodě..."

Fotit začal Martin Stranka roku 2007, pár týdnů poté, se mu na Bali utopil přítel Patrik: "Můj nejbližší člověk." Pár týdnů byl mimo, a pak koupil za dvacet tisíc korun foťák. "Nikdy dřív jsem nefotil," přísahá, "neměl jsem k tomu vztah, na výstavy nechodil, a hodiny výtvarné výchovy na základce považoval za nutné zlo." Bez jakýchkoli škol se začal věnovat fotografii, což bral v prvních letech hlavně jako terapii proti smutku, ale potom se ukázalo, že je o jeho velmi výtvarně pojaté snímky zájem.

Podívejte se na rozhovor Tomáše Poláčka s Martinem Strankem

Dnes tvoří Martin Stranka dvě až tři pečlivě vymyšlené a připravené fotky do roka, prodává je v limitovaném počtu, a to za nezvykle vysoké částky - někdy i za stovky tisíc korun. Jak se do této pozice dostal? O všem dopodrobna hovoří s Tomášem Poláčkem v novém díle pořadu (NE)BLÁZNI.

Podobné články

Doporučujeme

Další články