fb pixel Hitlerova ‚zbraň hromadného ničení‘ byla vydražena za pouhých 6 milionů korun! – G.cz
Vyhledávání

Hitlerova ‚zbraň hromadného ničení‘ byla vydražena za pouhých 6 milionů korun!

Mohlo by se zdát, že se jedná o běžný, sériově vyráběný telefonní aparát, kterých najdete na světě tisíce. Ovšem tento je v něčem skutečně výjimečný! Patřil prý samotnému Adolfu Hitlerovi, který z něj telefonoval z velitelského bunkru v Berlíně.

Eva Jeřábková 20.4.2017, 11:00

Aukční síň Alexander Historical Auction v americkém Marylandu očekávala o tento jedinečná artefakt obrovský zájem a nemýlila se! Telefonní aparát, ze kterého Hitler telefonoval v berlínském bunkru během druhé světové války, aby německým armádám udílel povely, je opravdu jedinečný. Vůdce ho dostal darem od Wehrmachtu. Aparát W38 od společnosti Siemens byl původně černý, následně byl přebarven na červeno a byl na něj vyryt hákový kříž a Hitlerovo jméno.

Přístroj ukořistili sovětští vojáci a pár dní po pádu Berlína ho věnovali britskému brigádnímu generálovi Ralphu Raynerovi. Ten jej nepovažoval za nic obzvlášť cenného, šlo prý jen jeden z řady otlučených artefaktů připomínajících porážku nacistického Německa. Jeho synovi Ranulfovi ovšem vynesl hotové jmění! Vyvolávací cena činila 100 000 dolarů. Předpoklad prodejní ceny se pohyboval mezi 200 – 300 tisíci dolary. Nakonec se prodal za 243 000 dolarů tedy přibližně 6,2 milionu korun.

Dalším cenným artefaktem, který si Ralph z dobytého Berlína přivezl, byla porcelánová soška psa. Byla údajně vyrobena vězni z koncentračního tábora Dachau a Hitlerovi ji věnoval sám šéf SS Heindrich Himmler. Soška se vydražila za v přepočtu cca 620 tisíc korun.

A ještě se podívejte, jak současné chytré telefony požírají naši duši.

Podobné články

Doporučujeme

Další články