fb pixel Historie vzniku pojmu Mumuland: Petr Kotvald se inspiroval od britské taneční kapely, která spálila v krbu milion liber – G.cz
Vyhledávání

Historie vzniku pojmu Mumuland: Petr Kotvald se inspiroval od britské taneční kapely, která spálila v krbu milion liber

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Když v roce 2001 zveřejnil český zpěvák svůj comebackový dance hit Mumuland na své desce s názvem Taxitotak neber a zároveň k němu natočil videoklip, mnoho lidí se tehdy zajímalo o to, co to vlastně ten Mumuland je. Pravda je taková, že Kotvald převzal název i obsah písně od britské taneční skupiny KLF, jež v písni Stand by The JAMs zpívá o ztraceném kontinentu Mu, který se podle pověstí nachází kdesi v Pacifickém oceánu.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 16.12.2021, 00:36

Mumuland má kořeny v Británii

Jakou má spojitost devadesátková taneční legenda The KLF s dvaašedesátiletým českým zpěvákem Petrem Kotvaldem, jenž na začátku 80. let vydal s Hložkem písničku Holky z naší školky? Říkáte si, že žádnou, jenže opak je pravdou. Pověstný Mumuland, který v Česku v roce 2001 zpopularizoval Petr Kotvald, má totiž kořeny právě u The KLF. Ti v podobném rytmu a duchu nahráli desku už deset let před Kotvaldem. V Česku můžeme poděkovat za popularitu písně Mumuland i satirickému pořadu Tele Tele, kde Kotvalda ztvárnil Josef Carda.

Nesmíme však zapomenout, že ani The KLF nepřišli se zemí Mu Mu jako první. Zemi Mu bychom mohli přirovnat k bájné Atlantidě, o které se často hovoří v rámci světové popkultury. Mu se objevuje například i v písni Roberta Planta z Led Zeppelin, v komiksech Marvel nebo v knihách H. P. Lovecrafta. Podle pověsti byl ostrov Mu Mu odpůrcem proti zotročení lidstva penězi a mocí, což v podstatě symbolizovalo i postoj kapely The KLF, která se kromě vytvoření mnoha tanečních hitů stala i autorem knihy Manuál – jak se dostat na vrchol hitparády. V té členové kapely radili všem čtenářům, jak vytvořit komerčně úspěšný hit.

Poprvé vyšla kniha v roce 1988 ve Velké Británii, dočkala se však i překladu do českého jazyka. V knize se dozvíte, jak správně postupovat při tvorbě hudebního hitu. Existuje totiž několik základních pravidel, jež musíte dodržovat při tvorbě správné „rádiovky“. Touto knihou se prý inspirovaly kapely jako například Scooter, The Blue Man Group nebo Chumbawamba.

Producenti Bill Drummond a Jimmy Cauty, kteří se dali dohromady v roce 1987, během své kariéry založili několik hudebních formací. Kromě nejpopulárnějších The KLF to byly například i formace The Justifield Ancients of Mu Mu nebo The Timelords. Kapela se proslavila v roce 1994 tím, když na skotském ostrově Jura společně spálila milion liber v krbu. Podle některých názorů šlo o umělecký koncept a podle jiných o sobě členové kapely tvrdili, že můžou kdykoliv složit další komerčně úspěšný hit.

A pokud by vás nebavili The KLF, tak si můžete přečíst, jakou spojitost má František Ringo Čech a kapela The Prodigy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články