fb pixel Historický úspěch basketbalistek SBŠ Ostrava bohužel zastavil koronavirus – G.cz
Vyhledávání

Historický úspěch basketbalistek SBŠ Ostrava bohužel zastavil koronavirus

Zdroj: SBŠ Ostrava

Epidemie, kterou způsobil nový koronavirus, zasáhla i do světa sportu a způsobila nejedno sportovní zklamání, protože došlo k předčasnému ukončení sezóny. Své o tom ví i basketbalistky SBŠ Ostrava, které byly uprostřed nejlepší sezony v klubové historii, ve které se poprvé dostaly do vyřazovacích bojů jak v ligové soutěži, tak v Evropské lize.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 30.5.2020, 10:01

Takhle úspěšnou sezónu basketbalistky SBŠ Ostrava ještě nezažily. V domácí RENOMIA ŽBL to tým prezidenta Kamila Havrlanta dotáhl k vítězství v nadstavbové skupině B, tedy na celkové šesté místo, které je v tabulce dostalo hned za elitní pětici složenou ze suverénů ZVVZ USK Praha a celků bojujících o cenné kovy v podobě Sokola Hradec Králové, KP Brno, Žabiny Brno a BLK Slavia Praha. Tým již tradičně sází na odchovankyně z vlastní mládežnické akademie. Dostatek příležitosti dostávají i dorostenky z kategorie do devatenácti let, kdy je vedení pak doplní několika zkušenými zahraničními hráčkami, od kterých mají možnost mladé Češky se učit.

Úspěšný start a změna trenéra

Do ligového ročníku vstoupily hráčky z haly Tatran skvěla a po šesti zápasech se s třemi výhrami byly na krásném pátém místě. Pak ale došlu u hráček SBŠ k herní krizi a za sérii čtyř porážek v řadě nesl odpovědnost trenér Ladislav Pavlát. Ten se proto přesunul k mládeži a na trenérském postu ho vystřídal sám klubový prezident Kamil Havrlant s Kamilem Fajtou, kteří vedli tým do konce sezony. Změnil se částečně i hráčský kádr, když se po Vánocích nevrátily Američanky Jaquanna Murrayová s Tiffany Jonesovou, naopak přišla Srbka Nevena Markovičová.

Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí. Změna na trenérském postu evidentně zafungovala, protože ostravský tým následně zaznamenal několik velmi důležitých výher, které jej odpoutaly ze dna tabulky a vrátily zpět do boje o play off. Výhry v Chomutově nebo překvapivé zdolání Slavie v posledním kole základní části vyneslo SBŠ výbornou výchozí pozici pro nadstavbu, kde pak stačilo vyhrát dva ze tří zápasů a bylo z toho šesté místo, než byl ligový ročník kvůli pandemii předčasně ukončen. Fanoušci se tak nedočkali čtvrtfinálové série proti favorizovanému celku KP Brno.

Ve světě nezapadly

Jméno SBŠ Ostrava nezapadlo ani ve dvou mezinárodních soutěžích, a to menší Středoevropské lize CEWL, ale i Evropské lize EWBL. V CEWL se Ostravě bohužel nepodařilo postoupit z těžké základní skupiny B, kde se SBŠ podařilo získat dvě výhry, což stačilo na čtvrté místo. Zato v EWBL z toho bylo parádní tažení, které okořenilo i pořadatelství jednoho z turnajů, což do Ostravy dostalo tři elitní evropské celky. V základní skupině SBŠ vyhrála čtyři ze sedmi zápasů a podařilo se tak ze čtvrtého místa postoupit do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičkou pak vyšel na Ostravu jeden z favoritů celé soutěže Žabiny Brno, který potvrdil roli favorita a postoupil do Final Four. To už ale kvůli předčasnému ukončení soutěží neproběhlo.

Play off se nekonalo

„Jsme velmi spokojeni s výsledky jak v lize, tak v pohárech. Škoda že nemohlo dojít na play off. Součástí úspěchu byla rozhodně nová spolupráce se skupinou ČEZ, díky jejichž podpoře jsme mohli získat lepší zahraniční hráčky a také podpořit mládež, kterou máme nejsilnější v regionu. Není jednoduché v Ostravě získat podporu pro sport,“ uvedl prezident a zároveň trenér Ostravy Kamil Havrlant. Ten přišel díky koronavirové krizi také o možnost uspořádat už 25. ročník mimořádně úspěšného velikonočního mládežnického turnaje Nadace ČEZ Ostrava Easter Tournament.

Podobné články

Doporučujeme

Další články