Hildegard Lächert (20. ledna 1920 – 1995, přesné datum úmrtí není známo) patřila k nejděsivějším dozorkyním v nacistických koncentračních táborech. Působila v Ravensbrücku, Majdanku a Osvětimi, kde se stala nechvalně známou pro svou brutalitu vůči vězňům.
Narozena v Berlíně v lednu 1920, byla Lächert, známá také jako Krvavá Brigita, povolána do služby v koncentračním táboře v roce 1942, kdy jí bylo 22 let. Svou kariéru dozorkyně začala v Ravensbrücku a následně byla převelena do Majdanku. Po narození svého třetího dítěte v roce 1944 byla převelena do Osvětimi, odkud v prosinci 1944 uprchla před postupující Rudou armádou. Před koncem války pracovala také v táborech v italském Bolzanu a rakouském Mauthausenu-Gusenu.
Zajímavé je, že svou pracovní dráhu začala na opačném pólu jako zdravotní sestra, kde se věnovala záchraně lidských životů. Během války se však proslavila svou sadistickou povahou a užíváním biče se železnou koulí na konci, kterým bezohledně mlátila vězně. V jiném případě zabránila "nežádoucímu" mísení ras tím, že nechala polskou dívku, těhotnou s příslušníkem SS, roztrhat psem před zraky ostatních vězňů.
V listopadu 1947 byla tato esesmanka spolu s více než čtyřiceti dalšími dozorci postavena před soud v polském Krakově. V rámci známého Osvětimského procesu byla za válečné zločiny spáchané v táborech Osvětim a Plaszów odsouzena k pouhým 15 letům vězení, přičemž už po devíti letech, v roce 1956, byla propuštěna na svobodu.
V roce 1975 se konalo další soudní řízení proti bývalým dozorcům z koncentračního tábora Majdanek, tentokrát v Německu. Proces v Düsseldorfu trval 5,5 roku, od listopadu 1975 do června 1981. Hildegard Lächert byla nakonec odsouzena k dalším 12 letům vězení. Navzdory své brutalitě a působení v těch nejhorších koncentračních táborech, jako byly Osvětim, Majdanek a Ravensbrück, přežila válku, soudní procesy i vězení a zemřela až v polovině devadesátých let v Berlíně.
Zdroje informací:
https://de.wikipedia.org/wiki/Hildegard_L%C3%A4chert
https://lekcja.auschwitz.org/2022_nadzorczynie_de/sco_12.html
https://www.deutsche-biographie.de/sfz090117-5.html?language=en