Pan Hruška
Když se v roce 1982 Helmut Kohl ve svých dvaapadesáti dostal do čela Západního Německa, asi nikdo nepředpokládal, že z vedení země odejde až po dlouhých 16 letech. Politik z Porýní do své funkce přišel v době, kdy byla představa pádu Berlínské zdi pro většinu Němců jen čirá fantazie. Právě díky Kohlovi se ale obě části rozdělené země nakonec spojily během několika málo měsíců, čímž se státník navždy zapsal do učebnic dějepisu jako kancléř-sjednotitel. Jaký byl ale Kohl jako člověk?
Krátká odpověď zní – nepřehlédnutelný. Při výšce téměř dva metry a váze přes 130 kilogramů byl Kohl přirozeně terčem nejrůznějších vtipů, za které si ale také mohl z velké části sám. Noviny mu daly přezdívku „Pan Hruška“ a pro své stranické kolegy i soupeře z opozice byl znám prostě jako Der Dicke, neboli Tlusťoch. On sám z toho měl spíše srandu a jednou sám o sobě prohlásil, že v momentě, kdy vyhladovělý po práci doma otevře ledničku, dějiny ho přestávají zajímat.
Svou lásku k jídlu se pak nestyděl prezentovat i na veřejnosti během nejrůznějších státnických večeří. Bývalý švédský ministerský předseda Göran Persson později vzpomínal, jak s Kohlem jednou vedli velice bouřlivou a náruživou debatu ohledně jednotné měny euro. Během ní se měl rozčilený Kohl začít cpát máslem a teprve až po konzumaci několika kostek se konečně začal uklidňovat. Ještě veselejší historku pak vyprávěla britská premiérka Margaret Thatcher, která v roce 1984 přijela Kohla navštívit do St. Gilbenu, kde kancléř rád trávil prázdniny. Zhruba po hodině Kohl Železnou Lady přerušil s tím, že se velice omlouvá, ale bude muset jednání ukončit, jelikož ho čeká další důležitá schůzka. Zanedlouho poté uviděla Thatcher, že namísto schůzky se Kohl vydal do místní kavárny, kde se s radostí pouštěl do pořádného koláče.
Můžu už dostat snídani?
Podobně si velkého kancléře pamatoval i šéfkuchař z Kremlu, který vzpomínal na Kohlovy ranní návštěvy během jeho pobytu v Moskvě. Kohlova první manželka se totiž snažila svého muže přimět ke striktní dietě, což často vedlo k hádkám. Kohl se tedy vydal brzo ráno za kuchařem, a zatímco zbytek delegace spal, poprosil jej, zda by mu neudělal něco opravdu chutného k snídani. Kuchaři se hladového státníka zželelo a nadšenému kancléři udělal pořádný toast se slaninou a párky, načež se Kohl vydal zpátky na pokoj. Když pak o několik hodin později přišel se ženou na oficiální státní snídani, dělal spokojeně najedený Kohl před manželkou divadlo, že dietu dodržuje, a teatrálně si k překvapení manželky dal jen kávu.
Kohlovo nadšené vystupování mohl pozorovat i Václav Havel, když se v roce 1996 společně s kancléřem a britskou královnou Alžbětou II. společně ve Wembley dívali na finále fotbalového mistrovství Evropy. Jak si každý český fanoušek pamatuje, Němci nás tehdy v prodloužení nakonec porazili, což Kohl nadšeně prožíval. Na tribuně nadšeně fandil a když se pak za ním vydali vítězní fotbalisté, neudržel se kancléř a celému družstvu se radostně klaněl, tiskl jim ruce, a nakonec došlo i na objímání. Není divu, že ho voliči milovali.