Na nepořádek ve veřejném prostoru se zaměřuje nová kampaň Pražských služeb a.s. Jmenuje se „Není to normální“ a doplňuje ji jednoznačný hashtag „NebudPrase“! Že je normální vypít pití a obal od něj odhodit do koše, pokud možno do tříděného odpadu, a ne ho pohodit kamkoliv kolem sebe, ilustrují spoty na Facebooku a Youtube kanálu.
Jak dlouho se rozkládá PET lahev?
Celkem jich bude představeno šest, kampaň odstartoval spot upozorňující na smutný fenomén dnešní doby – na ulici se válející respirátory a roušky. Problémem veřejných prostranství jsou ale vedle všudypřítomných obalů od jídla a pití i nedopalky cigaret, rozšlapané žvýkačky a do svědomí by si měli sáhnout majitelé psů. Byť jsou zásobníky na sáčky na hovínka na každém rohu, exkrementy hyzdí české ulice a parky…
Možná si to ani nedovedete představit, ale odborníci si dali tu práci a spočítali, kolik let se jaký druh odpadu rozkládá. Ať příště odhodíte za záda v lepším případě slupku od banánu (dva měsíce), ohryzek od jablka (čtrnáct dní) nebo v horším případě PET lahev (450 let!!!), zapřemýšlejte, zda by po vás na Zemi nemělo zůstat něco hodnotnějšího.
Češi se přitom tak rádi chlubí, jak dobře nakládají s odpadem a mají pravdu. Třeba v Praze podle průzkumů odpad třídí více než 70 % obyvatel a jen za minulý rok ho lidé vytřídili skoro 57 tisíc tun. Zmiňovaná kampaň chce ale upozornit na to, že lidé často stále nevnímají odhazování drobného odpadu jako společensky nepřijatelné jednání.
Nastala planetární krize?
„Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana s tím, že tváří kampaně se stal mladý herec Vašek Matějovský, známý ze seriálu Ulice.
„Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká ke kampani Vašek Matějovský.
Že jsou lidmi odhozené odpadky, zejména potom plasty, opravdu obrovský problém, potvrzuje i OSN. Máte rádi velryby? Představte si, že mají břicha plná igelitových tašek!
Právě mořské živočichy plastový odpad zabíjí ve velkém. Přitom tím škodíme sami sobě v mnoha směrech, z oceánů totiž stejně nakonec doputují zpět k nám, lidem, protože jsou třeba i v pitné vodě. Proto před časem OSN množství plastů v oceánech označila dokonce za planetární krizi.