fb pixel Harlejky v USA už nepofrčí: Rozhořčený Donald Trump si už nikdy tento ikonický stroj nekoupí a zvýší daně, aby nemohli ani ostatní – G.cz
Vyhledávání

Harlejky v USA už nepofrčí: Rozhořčený Donald Trump si už nikdy tento ikonický stroj nekoupí a zvýší daně, aby nemohli ani ostatní

Firma má dlouhou historii. První  motocykl Harley-Davidson byl vyroben už v roce 1903. Logo firmy. Trump uvádí na Twitteru, že Harley-Davidson informoval o přesunu své výroby dlouho předtím, že bylo zvýšení cel vůbec oznámeno. V závěru tweetu vyjadřuje přesvědčení, že situaci napraví. V dalším tweetu Trump uvádí, že naštvaný není jen on, ale i zákazníci a samozřejmě stávající zaměstnanci. Vše chce vyřešit zvýšením daní. Však si o to sami řekli! + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Donald Trump je pořádně naštvaný. Svědčí o tom jeho poslední tweety na adresu Harley-Davidson. Vytočilo ho rozhodnutí čelních představitelů firmy o přenesení výroby mimo území USA. Americký prezident nejvíce zrudl zlostí, když se dozvěděl, že za to může on. Teď si Harlejku rozhodně nekoupí. Jako odvetné opatření chce navíc uvalit na výrobce motorek daně, jaké svět neviděl.

Václav Roman
Václav Roman 27.6.2018, 16:53

Firma Harley-Davidson své kroky zdůvodnila tím, že pokud by tak neučila, motorky by pro její evropské fanoušky značně podražily. Konkrétně kvůli evropským dovozním clům uvaleným na americké výrobky. Cla se však neobjevila jen tak, nýbrž jako odpověď na Trumpovu politiku a jeho cla na ocel a hliník.

Evropská cla na dovoz motorek vzrostla z původních 6 % na 31 %. Což je nárůst o 25 %, a to se do nákladů promítne, ne že ne. Průměrně by se jednalo o 2200 dolarů na stroj, což je přibližně 50 000 Kč. A když víme, že je na území EU ročně prodáno kolem 40 000 strojů, snadno si spočítáme, o jakou jde sumu.

Situace přiostřuje. Sice to teď vypadá, že jsou evropští motorkáři zachráněni, ale americký trh ostrouhá.

Jenže představitelům firmy se nepovedlo načasování oznámení přesunu výroby z amerického Kansas City do Thajska. Nejedná se totiž o čerstvou informaci, ale o více než rok starou zprávu. Správně řečeno z doby, kdy ještě cla zvýšena nebyla. Původně bylo stěhování oznámeno kvůli snaze o tom být na rychle se rozvíjejícím asijském trhu. Proto se Donald Trump zlobí. Další část výrobní kapacity má být přesunuta do továren v Brazílii, Austrálii a Indii.

"Překvapuje mě, že Harley-Davidson je první ze všech firem, která vyvěšuje bílou vlajku," uvádí dále.

Donald Trump se na svém Twitteru hořekuje nad tím, jak nefér trh může být. But we will fix it...


A z dalšího tweetu je patrné, jak to chce napravit. Tvrdí, že odchází kvůli vysokým daním? Tak jim ukážeme, jak vypadají vysoké daně!

Neřekl jsem to jasně. Na našem (americkém) trhu nebudou schopný nic prodat, aniž by zaplatili vysoké daně!

A zde se podívejte na první rok prezidentování Donalda Trumpa očima odborníka na mezinárodní vztahy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články