Hanbatice z Femenu kontra Zeman: české volby narušily nahé feministky. Až na to, že to nejsou feministky

Nejprve nahatá černoška ve volební místnosti, teď její neméně odhalená kolegyně před českou ambasádou v Kyjevě. Dvě aktivistky sextremistického hnutí Femen se rozhodly okořenit volbu českého prezidenta a svými protesty se do nich zapojit. Díky tomu se Češi, z nichž většina ještě před čtrnácti dny o žádném Femenu ani netušila, rozhodli posměšně debatovat o hysterických feministkách. Problém ale je, že feministky nemají s celou kauzou vůbec nic společného.

Dobrý den, kozy ven

Letošní prezidentské volby přinesly jednu věc, na kterou Česko není příliš zvyklé - polonahé aktivistky. Během prvního kola se objevila Ukrajinka Angelina Diash, členka hnutí Femen, která s výkřikem "Zeman Putin´s slut" ve volební místnosti blokovala Miloše Zemana, když chtěl hodit svůj hlasovací lístek. Během druhého kola se její kolegyně Oleksandra Němčinov, taktéž polonahá, rozhodla proti Zemanovi protestovat před českou ambasádou v Kyjevě.

Činnost těchto dam vzbudila rozruch. Mírně pobavené a částečně znechucené poznámky o "šílených neukojených feministkách" padají ze všech stran a asi by to bylo i na místě, kdyby ukrajinské sociální hnutí Femen bylo typickým feministickým uskupením. Jenomže není.

Právo Femenu na existenci nikdo nezpochybňuje. Každá ideologie má své více či méně krajní extremistické frakce a příznivci té či oné myšlenky se od nich velmi často distancují. Pravdou ale je, že žádná revoluce neproběhla díky partě lidí, co se sešla na kafe a v klidu se dohodla. Boj za cokoliv potřebuje vyvážený poměr trpělivých intelektuálů a těch, co se nebojí tzv. vyjít do ulic, aby to nakonec bylo efektivní.

Problém Femenu je ale právě v tom, že místo, aby svým konáním feminismu napomáhal, čím dál víc mu škodí, i když nezáměrně. Feministky sympatizantky Femenu zrovna nepodporují, sympatizantky Femenu se samy označují spíš za sextremistky a i výběr témat je u obou skupin někde jinde. Zatímco Femen, i když sexismus také bere za svůj, se věnuje hlavně politickým protestům nebo právům LGBT komunity, feministky spíš zajímá, proč mají průměrně menší platy než muži nebo jak jim někdo může nedat práci proto, že automaticky předpokládá, že do pár let otěhotní.

Jenže tohle je věc, kterou běžnému člověku střední míry zabednění prostě nevysvětlíte. Vidí řvoucí polonahou ženu s nápisem na hrudi a nedejbože třeba chlupy v podpaží a rovnou ji šoupne do šuplíku "bláznivá feministka". Protože evidentně každá bytost ženského pohlaví, která proti něčemu protestuje, je automaticky feministka. Není to tak dávno, co podobným způsobem, tedy polonahý a s počmáraným tělem, proti Putinovi protestoval neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer. A říkal mu tehdy někdo feminista?

A je to pak celkem tíha někomu vysvětlovat, že ne, feministky netouží po vymýcení všeho, co má penis, a ne, nechtějí ovládnout svět, jen by byly rády, aby byla mezi pohlavími absolutní, trvalá a všemi uznávaná rovnost, když na státního činitele o holi naběhne řvoucí hysterka bez trička, která poté, co ji zcela legitimně zpacifikuje ochranka dotyčného, začne pištět, jakoby ji na nože brali.

A tady galerie retro plakátů, na nichž si muži a ženy prohodili role.


Komentáře