Hákový kříž, jak ho neznáte: módní značka udělala ze svastiky symbol homosexuálů

Obrázek uživatele Martin Miko
10.8.2017, 11:08

Návrhářská firma KA Design, zaměřující se na prodej oblečení, vytvořila módní kolekci, v níž se objevuje duhová svastika, která má vyjadřovat mír a lásku. Svastika neboli „hákový kříž“ je v mnoha náboženstvích používána jako náboženský prvek symbolizující štěstí. V západní kultuře je naopak spojována s nacistickou ideologií. Kampaň vyvolala silné reakce na internetu. Designeři však na negativní hlasy odpověděli, že pouze chtěli oddělit symbol od nenávisti, která je s ní spojována.

Původní módní kolekce byly dobré, ale...

Evropská firma KA Design uvedla na trh novou módní kolekci s duhovou svastikou, která má vyjadřovat mír a lásku. „Sdílíme krásu tohoto symbolu a chceme ho oddělit od nenávisti, která je s ním spojována,“ uvedla společnost na svém Twitteru při prezentaci nové kolekce, která spojuje hned dva kontroverzní symboly – tj. duhovou vlajku hnutí LGBT a svastiku. Kolekce zahrnuje několik designů triček a mikin.

Módní kolekci KA Design však uživatelé Twitteru označili v diskuzích za nechutnou a odpornou. Izraelský židovský kongres rovněž označil módní kampaň za obscénní a zvrhlou. Se spojováním hákového kříže s duhovou vlajkou nesouhlasí ani členové homosexuální komunity.

Firma přiznává, že očekávala negativní odezvu ze strany veřejnosti, avšak takové množství nenávisti nečekala. Projekt měl cílit striktně proti nacistickým hodnotám a v žádném případě by je neměl podporovat. Přesto jsou na sociálních sítích návrháři označování za nacisty. Společnos KA Design se veřejně vůči nacismu vymezila a vydala prohlášení, ve kterém konstatovala, že nechce, aby lidé udělali stejnou chybu, jakou udělali nacisté. Cílem kampaně nebylo nikoho urazit ani naštvat. Naopak ze strany návrhářů se mělo jednat o snahu odprostit hákový kříž od negativních konotací, s nimiž začal být spojován až během nacistické krutovlády.

Svastika je původně symbolem štěstí

Nacisté symbol svastiky ukradli ze starých náboženství a vytvořili z něj symbol strachu a nenávisti. To samé provedli například se severskými runami. Dodnes je tedy svastika spojována hlavně s 2. světovou válkou, nacismem a rasismem. Firma KA Design chtěla představit nový pohled na symbol, když svastiku spojila s LGBT duhou a označila spojení symbolů za anti-svastiku. U veřejnosti se tento krok ale nesetkal s pochopením.

Symbol svastiky byl poprvé použit před několika tisíci lety jakožto symbol štěstí. Dodnes se používá v náboženství po celém světě jako například v budhismu, hinduismu nebo džinismu. Rovněž se využití svastiky rozděluje na to, jakým směrem je zobrazena. Rozděluje se na pravotočivou a levotočivou.

Nejasný je navíc původ firmy KA Design. Dle BBC se jedná o americkou společnost, naproti tomu časopis Dazed uvádí, že se jedná o firmu založenou „kdesi“ v Evropě. Samotná společnost však sídlo své společnosti uvádět nechce.

A zde je návod, jak si správně vybrat sluneční brýle.


Komentáře

Doporučeno pro vás