Nový způsob vedení války
Je tomu již řadu let od doby, co se válčilo výhradně puškami a bajonety a jezdilo se na koních. Je 21. století, a i v pokrokové Evropě může vypuknout válka, čehož je celý svět v současnosti svědkem. Válka se ovšem nevede pouze konvenčními způsoby s pomocí vojáků, obrněnců, letectva či námořnictva. Dnes, v době internetu a technologií, už se válka přesunula i do virtuálních dimenzí.
Důkazem je i nedávný krok hackerské skupiny Anonymous, která Ruské federaci oficiálně vyhlásila kybernetickou válku. Skupina již v předchozích dnech informovala o dění na Ukrajině a podnikala kybernetické kroky proti Rusku, o čemž informovala například prostřednictvím sociální sítě Twitter. „Několik ruských vládních webů bylo shozeno. #Ukraine,“ napsala skupina před necelým jedním dnem. Pokračovala s informací: „Ruské autority plánují napadnout Kyjev v následujících 96 hodinách.“
Kyberválka s ruskou vládou
Je zřejmé, že se skupina Anonymous v současnosti opravdu primárně soustředí na ukrajinsko-ruské dění ve východní Evropě. V noci ze čtvrtka na pátek 25. února se skupině podařilo shodit i web Ruské propagandistické státní televize RT News. Následně hackeři oficiálně vyhlásili Rusku válku, je ovšem potřeba upozornit, že sdělení bylo adresované přímo ruské vládě: „Kolektiv Anonymous je oficiálně v kybernetické válce proti ruské vládě. #Anonymous #Ukraine,“ objevilo se na oficiálním twitterovém účtu skupiny.
Během dneška ve svém úsilí Anonymous pokračovali. Informovali například o tom, že ruská armáda plánuje rozsáhlé bombardování v hlavním městě Ukrajiny. Na to hackeři reagovali shozením webových stránek ruského ministerstva obrany. Při vstupu na ně se ozve píseň se vzkazem: „Dobrý večer, jsme z Ukrajiny.“
Anonymous jsou pravděpodobně nejznámější hackerskou skupinou na světě a jsou známi mimo jiné i tím, že se často zapojují do světového dění ve všech směrech. Proslavili se také jedním ze svých symbolů, což je maska patřící Guyovi Fawkesovi, anglickému vojákovi, jenž se v roce 1605 pokusil spáchat atentát na krále Jakuba I. Jako kolektiv hackerů jsou pochopitelně „nikým nekontrolováni“ a jednají vždy dle svého úsudku.
Převrat v Egyptě i Tunisku
Anonymous se například svým dílem podíleli i na převratech v Tunisku či Egyptě na začátku roku 2011, ačkoli zpočátku – v tzv. první vlně – se o žádné aktivistické hnutí nejednalo. Po příchodu tzv. druhé vlny se ovšem z Anonymous opravdu stala jakási nekontrolovaná aktivistická skupina, která se prostřednictvím kybersvěta vyjadřuje k různým světovým událostem, často prostřednictvím kybernetických útoků. V současnosti se v drtivé většině případů skupina projevuje jako neorganizovaná a nepropojená skupina z hackerů, kteří shazují weby za pomocí DDoS útoků. V minulosti již s různými cíli zaútočila skupina například na weby YouTube, allhiphop.com či na servery FBI nebo Universal Studios.
V roce 2015 skupina vyhlásila válku Islámskému státu, přičemž hlavním cílem bylo shazování jejich účtů na sociálních sítích, které byly jakkoli propojeny s terorismem. Hackeři Anonymous již uskutečnili útoky také na weby Ochranného svazu autorského (OSA), brněnské KSČM nebo členských firem koncernu Agrofert.
Zdroje: Novinky, Wikipedia, Deník N