Idol všech dívčích srdcí
Gustav Fröhlich se narodil v roce 1902 jako nemanželské dítě a předtím, než se rozhodl věnovat herectví, pracoval jako redaktor a psal romány. Pohledný mladík s uhrančivým pohledem začal na počátku 20. let 20. století vystupovat v menších divadlech po celém Německu. Díky svému atraktivnímu vzhledu a charismatu si rychle získal přízeň žen, které mu téměř padaly k nohám. Jednu z prvních rolí získal ve věku dvaceti let, kdy debutoval ve filmu Paganini v roce 1922. Následovalo několik méně úspěšných let, kdy se objevil v béčkových filmech a vedlejších rolích.
Zlom však přišel v roce 1927, když Gustav Fröhlich získal jednu z hlavních rolí ve filmu Metropolis, který je dodnes považován za skutečný klenot filmové historie. Následovalo drama Asfalt z roku 1929, které dodnes oceňují diváci. V roce 1930, ve věku osmadvaceti let, dostal německý herec nabídku z Hollywoodu.
V roce 1933, v dobách Třetí říše, byl Gustav Fröhlich považován za jednu z nejvýraznějších mužských hvězd německého filmu. Hrál jednu roli za druhou a ženy mu doslova padaly k nohám. Jako mladý a velmi pohledný herec, který dokázal okouzlit ženy i jen pohledem, byl dvakrát ženatý, ale jeho náručí prošly stovky krásných žen. Mezi lety 1931 a 1935 byl ženatý s maďarskou operní hvězdou Gittou Alpar, s níž měl dceru. Manželství ale nevydrželo a skončilo rozvodem. O šest let později, v roce 1941, se Fröhlich oženil podruhé, tentokrát s Marií Hajek. Zůstal s ní až do její smrti v roce 1987, ale jeho věrnost byla otázkou, protože stále přitahoval mnoho žen.
Fröhlich, který mohl mít každou ženu, na kterou si ukázal, však propadl kouzlu české herečky Lídy Baarové. S Lídou se setkal už v roce 1934 při natáčení filmu a během několika měsíců se stali milenci. V té době byl ženatý s Gittou Alpar, ale to ho nijak neodradilo. Lída Baarová podlehla jeho charismatu a jejich vztah brzy přiznali veřejnosti. Režiséři a producenti je často obsazovali jako pár ve filmech, čímž jejich vztah ještě více zviditelňovali.
Jejich vztah vedl k tomu, že Lída otěhotněla, ale těhotenství bohužel skončilo tragicky. Navzdory těhotenství dál cestovala na filmové turné. Po jednom vyčerpávajícím turné k filmu Barcarola začala krvácet a v nemocnici zjistili, že jde o mimoděložní těhotenství. Baarová musela podstoupit operaci, která jí znemožnila mít další děti.
Zpočátku byl vztah mezi Baarovou a Fröhlichem plný lásky a vášně. Koupili si spolu vilu a uspořádali zahradní party, která však změnila jejich životy. Během této akce herečka potkala jednoho z nejvlivnějších mužů tehdejšího Německa, Josepha Goebbelse, kterého později popsala jako zkušeného svůdníka. Chemie mezi nimi byla okamžitá, a Goebbels byl tak fascinován krásou Baarové, že ji začal pronásledovat neustálými telefonáty a soukromými schůzkami, dokud mu nakonec nepodlehla. Jejich vztah postupně vedl k rozpadu vztahu s Fröhlichem, a Baarová si uvědomila, že tento vztah musí ukončit.
Gustav Fröhlich se z neúspěšného vztahu zdánlivě zotavil a pokračoval v natáčení velkých rolí v Německu až do 50. let. Poté se objevoval hlavně v menších a vedlejších rolích, než se postupně stáhl z herecké scény. V roce 1973 získal německou filmovou cenu za celoživotní úspěchy a poté se přestěhoval do Švýcarska, kde ve věku 85 let zemřel.
Zdroje informací:
https://www.tonyfrank.fr/en/categories/gustav-frolich
https://www.findagrave.com/memorial/12452158/gustav-fr%C3%B6hlich