fb pixel Greta Thunberg v OSN obvinila politiky z nečinnosti: Svět zaujal její plamenný projev i naštvaný pohled na Donalda Trumpa – G.cz
Vyhledávání

Greta Thunberg v OSN obvinila politiky z nečinnosti: Svět zaujal její plamenný projev i naštvaný pohled na Donalda Trumpa

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Včerejší vystoupení klimatické aktivistky Grety Thunberg v OSN by se dalo přinejmenším popsat jako mírně dramatické. Mladá Švédka během svého krátkého projevu stihla se slzami v očích vytknout světovým leaderům jejich nezájem o globální změnu klimatu. Řadu novinářů pak zaujalo její krátké setkání s Donaldem Trumpem natolik, že mu věnovali celé články.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 24.9.2019, 11:38

Pláč v OSN

Klimatický summit OSN se včera zabýval pouze jednou osobou. Není jí nikdo jiný než mladá švédská aktivistka Greta Thunberg, která se v posledním roce stala hlavním symbolem boje proti změnám klimatu. Její včerejší vystoupení ale bylo jiné než ta předchozí. Tentokrát se Greta se slzami v očích obrátila proti přítomným státníkům a v plamenném projevu jim vytkla, že jí svými prázdnými sliby ukradli dětství a sny – kromě toho ještě poznamenala, že pokud by teď selhali, nikdy jim to neodpustí. Její proslov měl ohlas po celém světě, stejně jako její krátké „setkání s Donaldem Trumpem“, které je pravděpodobně nejbizarnější mediální kauzou poslední doby. Ale nejprve se pobavme o Gretině proslovu.

Je nutno říci, že tato mladá dívka toho pro propagaci klimatické krize udělala za poslední rok více než kdokoliv jiný. Samozřejmě nadále probíhá debata, nakolik je Greta pouhým prázdným symbolem, do kterého se mohou zamilovat všichni klimatičtí aktivisté po celém světě, což samozřejmě není na škodu, jelikož se tím její poselství o záchraně planety dostane k co nejširšímu množství lidí (podrobněji jsme o tom psali v tomto komentáři). Nicméně, její včerejší vystoupení bylo přeci jen trochu přehrocené a možná až zbytečně emotivní – ano, je pravda, že se svět kvůli honbě za dalším a dalším ekonomický ziskem neohlíží na ekologickou stopu, kterou zanechá, ale křičet na nejmocnější státníky se slzami v očích během summitu OSN není úplně vhodný způsob projevu.

Ano, situace je vážná, ale jak poznamenává britský moderátor Piers Morgan: „Je to velmi působivá šestnáctiletá dívka, která je tak výmluvná a tak vášnivá, nemám s tím žádný problém, změna klimatu je velmi vážná záležitost, chápu to všechno. Včera jsem se ale cítil velmi nepříjemně, když jsem ji pozoroval. Bylo to trochu melodramatické, apokalyptické. Zajímalo by mě, jaký teď má (Greta) dopad na mladé lidi po celém světě, kteří jí teď sledují a musí si myslet: „Ó můj bože, svět doslova končí.“ Svět ale nekončí.“

Nafouknutý pohled

Druhou velkou kauzou pak bylo setkání Greta vs. Donald Trump, o kterém například deník Guardian napsal celý článek. Oč jde? Ve zkratce: Greta amerického prezidenta na zhruba 5 sekund zahlédla, když náhodou procházel okolo se svou delegací, během čehož měla na tváři poněkud útrpný až naštvaný výraz. Je jasné, že někdo jako mladá aktivistka musí Trumpa nesnášet, jelikož je naprostý fakt, že tento muž v poslední době dělá řadu kroků, které naopak jen přispívají k dalšímu prohlubování klimatické krize. Nicméně, udělat kauzu z toho, že se mladá dívka ošklivě dívá na nepopulárního politika (a ještě v jejím pohledu vidět „vyjádření postoje jedné generace“), je spíše doménou bulvární novinařiny než seriozních médií.

Závěrem by se dalo říct, že včerejší Gretino vystoupení bylo zcela určitě podnětné a je jen dobře, že se lidstvo opět zajímá o svou planetu. Nicméně, hysterické reakce z obou táborů v poslední době zabíjejí jakoukoliv rozumnou debatu. Jakoby již existovali pouze dva druhy názorů – buď musíš milovat Gretu a pro druhý tábor jsi tedy ekoteroristou, anebo pro tebe klimatická krize neexistuje a dokud sněží, tak „přeci žádné globální oteplování nemůže existovat.“ Jakýkoliv umírněný názor mezitím nezabírá, jelikož je buď nuceně narván do jednoho z těchto dvou táborů, nebo není přes hlasité křičení obou extrémů vůbec slyšet. Sem jsme se ale asi dostat nechtěli, ne?

A tady si přečtěte, jak se může Babiš Zemanovi odvděčit za případnou abolici.

Podobné články

Doporučujeme

Další články