fb pixel KOMENTÁŘ: Je dobře, že Greta inspiruje mladé ke klimatickému boji. Sama je ale jen prázdným symbolem s reklamním potenciálem – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Greta inspiruje mladé ke klimatickému boji. Sama je ale jen prázdným symbolem s reklamním potenciálem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Za jeden rok se z neznámé švédské dívky stala světová celebrita. Greta Thunberg je dnes jedním z nejznámější světových aktivistů a byla již dokonce nominována na Nobelovu cenu za mír. Zaslouží si ale mladá Švédka takováto ocenění a celosvětový obdiv, když není v podstatě ničím jiným než prázdným symbolem?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 15.8.2019, 08:00

Greta nebyla prvním klimatickým aktivistou

Boj proti změnám klimatu je bezesporu jednou z největších výzev, jaké kdy lidstvo čelilo. Je nutné se tímto problémem zabývat a začít prostřednictvím médií informovat obyvatelstvo o rizicích spojených s globálním oteplováním. Šestnáctiletá Greta Thunberg je momentálně jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak zburcovat lidi k činům. Z určitého pohledu je tedy fenomén Greta poměrně záslužný, jelikož pokud by její počínání přimělo byť jen jediného člověka, aby si namísto pěti igelitových sáčků vzal jeden a do Brna jel raději vlakem než autem, dá se to považovat za úspěch a především za šlechetnou činnost.

Nechápejte mě špatně, Gretu považuji za velice vlivnou osobu, která inspiruje (nejen) mladé, aby se konečně rozhoupali pro naši planetu něco udělat. Je důležité si ale uvědomit jednu velice podstatnou věc. Sama Greta Thunberg není ničím jiným než prázdným symbolem.

Tisíce dalších aktivistů neměli poblíž televizní kameru

Zamyslete se na chvilku nad tím, jak vůbec došlo k tomu, že Greta je dnes jednou z nejslavnějších osobností na světě, která se denně stýká s nejvlivnějšími státníky (mezi námi, co nové jim ke klimatu asi tak může šesnáctiletá školačka říct?). Jedna stockholmská dívka se posadila před parlament a začala demonstrovat. Během několika dnů znal její jméno pomalu každý. Byla první? Nedělejme si, prosím, iluze, že Greta je první klimatickým aktivistou v historii - studentské protesty proti změnám klimatu tu máme už řadu let. Greta měla ale tu výhodu, že si jí v pravý moment všimly televizní kamery. Osamocené protesty ve velkých městech před parlamentem nejsou ničím novým – existují stovky lidí, kteří dnes a denně pochodují s transparenty požadujícími například propuštění politických vězňů, ale Greta měla prostě to štěstí, že ji někdo zaregistroval. Kdekdo ji přirovnává k osobnostem jako je Mahátma Gándhí nebo snad Martin Luther King, kteří se také stali pro mnohé lidi symbolem naděje a inspirovali je v jejich boji.

Ano, Greta je stejně jako oba jmenovaní symbolem, na rozdíl od nich je ale prázdným symbolem, který nevznikl po letech usilovné práce pro druhé (pod hrozbou vězení), ale pouze z toho důvodu, že na ni po necelém měsíci demonstrování padlo oko reportéra. Osobnosti jako byl Gándhí či doktor King se rodí sotva jednou za generaci, zatímco Gret pochodují po celém světě miliony - tak jako dnes čteme každý den o Gretě jsme se klidně mohli dočíst o mladém chlapci z Tokya nebo dívce z Kanady.

Říká švédská dívka snad něco jiného, než čím nás posledních několik let prakticky denně bombardují klimatologové, OSN a snad všechny vědecké organizace na světě? Ne. Greta to ale říká jako líbivá reklama a média po celém světě se mohou přerazit ve snaze udělat z mladé slečny největšího bojovníka proti klimatu na světě, a to na úkor tisíců skutečných hrdinů, kteří se denně snaží tyto problémy reálně vyřešit. Ať už v laboratořích, na znečištěných plážích nebo v parlamentech.

Svět je prostě tak nastaven, že ani tomu sebelepšímu, sebegeniálnějšímu vědci veřejnost neuvěří tak moc jako dívce, ze které zkušení markeťáci vytvořili symbol. Ostatně tohle skvěle reflektoval film Spider-Man: Daleko od domova – lidé prostě potřebují v něco věřit a nemusí to být nutně hrdina. Stačí, že se ta osoba bude jako hrdina tvářit a lidé uvěří v její pravdu. Bude jen dobře, když bude Greta nadále inspirovat lidi po celém světě. Nedělejme z ní ale hrdinu a už vůbec jí nedávejme žádné ceny. Ona je prostě jenom vyšperkovalou obchodní značkou.

A tady si přečtěte zajímavosti o Miloši Jakešovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články