fb pixel Greta Thunberg v Davosu mluví o ekologii... devět let po geniálním vizionáři Václavu Klausovi – G.cz
Vyhledávání

Greta Thunberg v Davosu mluví o ekologii... devět let po geniálním vizionáři Václavu Klausovi

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Greta Thunberg, Donald Trump a další aktivisté a státníci dorazili na Světové ekonomické fórum v Davosu. Od zahájení je jasné, že hlavním tématem jubilejního 50. ročníku Fóra se stanen ekologie a klimatické změny. Václav Klaus přitom v Davosu udělal z ekologie téma už před devíti lety. Vizionář.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.1.2020, 10:54

Národní tragédie

Václav Klaus je nejenom výrazný státník, ale i prozíravý génius, který je vždycky o několik (k)roků před světovým diskursem a experty obecně. Alespoň to už řadu let tvrdí Institut Václava Klause. A teď máme konečně důkaz, kterým je výroční 50. zasedání Světového ekonomického fóra.

To probíhá každoročně ve švýcarském středisku Davos uprostřed Alp. Pravidelně se na něm scházejí světoví politici, aktivisté, vědci a novináři, kteří diskutují o aktuálních světových problémech, ať už se jedná o ekonomii, geopolitiku, terorismus nebo jako v případě tohoto ročníku - změny klimatu. V minulosti už alpská konference přivítala několik významných návštěvníků nebo i řečníků z Česka. Samotní organizátoři dokonce označili Václava Havla za jednu z nejvýznamnějších osobností, která kdy na Fóru vystoupila. Klausovi se takové pocty nedostalo, ale víte, jak to s největšími génii bývá. Nikdy nebývají doceněni svými současníky.

Přihořívá

Hlavním tématem Světového ekonomického fóra je letos právě tolik skloňované globální oteplování a s ním spojené klimatické změny. Právě k tomu už promluvil například americký prezident Donald Trump, který před několika lety se Spojenými státy odstoupil od Pařížské dohody a obecně spíš podporuje svoje kamarády průmyslníky než snahy o uhlíkovou neutralitu. Při svém projevu zdůraznil, že se USA zapojuje do programu vysazování stromů, ale zároveň varoval před “proroky zkázy”. Teď prý není čas na pesimismus, ale optimismus a cestou není osekávání průmyslu, ale technické inovace. ČT24 doslova zmiňuje, jak ho Greta Thunberg při proslovu sledovala s kamenným obličejem.

Greta ostatně vystupovala také a zmínila, že ze slibů, které jí světoví politici dali, se ještě nesplnil ani jeden. Zopakovala svou hlášku z loňska o hořícím domě a vyzvala politiky a média, aby věnovali pozornost vědcům a vědeckým výsledkům. „S dnešní mírou vypouštění emisí vyčerpáme zbývající rezervu za necelých osm let. To není jen tak něčí názor, to je věda. Vím, že o tom nechcete psát ani mluvit, ale já ta čísla budu opakovat, dokud nezačnete,“ ubezpečila publikum.

Předběhli jsme dobu

Mimochodem, na bezpečnost celého podniku byla vynaložena v přepočtu asi miliarda korun, protože zajistit bezpečí pro světové lídry není levná sranda, obzvlášť, když je na Trumpa vypsána odměna tři miliony dolarů. Zatím to ale vypadá, že třeba taková Greta by to s láskou udělala zadarmo a tři mega by byly jenom… fajn bonus.

Fóra se letos účastní skoro tři tisíce lidí ze 117 zemí světa. A protože je ekologie poprvé páteří celé konference, dnes odpoledne dorazil do Davosu i průvod aktivistů, kteří v neděli ráno vyrazili z asi čtyřicet kilometrů vzdáleného Landquartu. Přinesli velkou spoustu transparentů a někteří z nich byli převlečeni za koaly. Abyste náhodou nezapomněli, že svět hoří.

Všichni ti státníci z tolika zemí jdou ale o pár let pozdě. Jeden výrazný státník totiž na davoském Fóru mluvil o oteplování už před devíti lety. Doslova tam tenkrát v roce 2011 Václav Klaus řekl: “Nemyslím si, že je nějaké oteplování klimatu. Nevidím žádná statistická data.” A dodal: “Mám větší obavy z reforem než ze samotné krize. Mám obavu, že se krize využije k radikálnímu svazování trhů a volné výměny ve světě.” Náš tehdejší prezident tak opět předběhl dobu. Sice běžel pozpátku a úplně jinam, než všichni ostatní, ale předběhl ji. To se vám stane, když vám ukazuje cestu neviditelná ruka trhu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články