fb pixel Google slaví pětadvacet let! Na to, kolik toho o nás ví, my o něm víme podezřele málo – G.cz
Vyhledávání

Google slaví pětadvacet let! Na to, kolik toho o nás ví, my o něm víme podezřele málo

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Google už pět let fungoval, když se narodila partnerka Bohuše Matuše. U příležitosti pětadvacátých narozenin megakorporace jsme si řekli, že se podíváme na nějaké ty zajímavosti z jejího pomyslného života a nebudeme myslet na to, že nás pravděpodobně do pár let všechny zotročí. Tak všechno nejlepší, strýčku Google!

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 4.9.2023, 00:00

Google a svět

Existuje jenom málo značek, které by dosáhly tak absurdní popularity, že by se jejich jméno stalo synonymem pro nějakou činnost. Sloveso „googlovat“ je pochopitelné a používané snad po celém světě, stejně tak vyhledávač Google, který dal výrazu vzniknout. V nadsázce se říká, že co není na Googlu, není dost možná vůbec na internetu. Je tedy trochu paradoxní, že si tam nemůžeme úplně přesně vyhledat, nakolik a kdo přesně Google využívá, protože od roku 2012 je společnost velice skoupá na data. Což je u korporace, která naopak o svých uživatelích ví všechno, poněkud znepokojující.

Můžeme ale hádat. Podle odhadů externích analytiků se dá počet uživatelů docela slušně vyvodit z dat dostupných před rokem 2012, z počtu lidí, kteří mají nově přístup k internetu a z příjmů, které vykazuje Google, respektive jeho majitel Alphabet. Vzhledem k tomu, že číslo stále roste a poslední profesionální odhady jsou tři roky staré, troufli bychom si říct, že Google zpracovává nějakých šest miliard vyhledávání denně.

Strašidelné je, když si uvědomíte, že k téhle informaci jsme se dostali jenom díky Googlu. A my víme, že se s nimi teď americký kongres tahá o rovný přístup k informacím a podobně. Ale reálně, kdyby Google nechtěl, abychom tohle věděli, tak nám to info prostě nedá.

Strašidelných věcí je na Google nicméně víc. Třeba to, že co se vyhledávání na netu týče, drží v podstatě monopol, 97 % vyhledávání jde přes něj. Stejně tak Google jako společnost dominuje trhu operačních systémů s mobilními telefony, se svým Androidem drží 70 %. A Google Chrome má drtivou převahu nad všemi ostatními prohlížeči. A to jsou jen extrémně viditelné věci. Do toho máte ještě práci s reklamou, technologický vývoj, navigace, správu cloudů, uchovávání informací, v podstatě monopol na poskytování e-mailových adres. Vzhledem k tomu, že vlastní YouTube, má v kapse veškerou audiovizuální tvorbu, kterou generace Z přijímá… a v neposlední řadě vyvinuli tu kultovní hru s dinosaurem, co skáče přes kaktusy.

Jen za fiskální rok 2020 vydělal Google sto šedesát miliard dolarů. To je tři a půl bilionu korun. To je sedm schodků Aleny Schillerové. Za rok.

Trendsetter

Kdybyste tohle řekli těm dvěma hochům, kteří firmu Google přesně před pětadvaceti lety založili, a pak seděli v garáži u kamaráda z univerzity a vymýšleli, co a jak, nejspíš by je trefilo rovnou tam mezi pneumatikami. Dnes už je začínání v garáži takovým byznysovým klišé, ale je to klišé z velké části právě kvůli Googlu.

Společnost postupně vyrostla z garáže až do gigantického Googleplexu, jak se areál jmenuje, v Silicon Valley. A je obecně považován za jeden z nejvíc cool kanclů na světě. Třeba ještě před deseti lety chtěla každá reklamka v Praze, každý startup, každá mladá firma vypadat jako Google. Barevný nábytek, cool lidi, co polehávají po fatboyích, kulečníkové stoly, houpací sítě… a místnost na spaní. Samozřejmě se ukázalo, že musíte být určitý typ firmy s určitým typem zaměstnanců, aby vám něco takového mohlo fungovat, ale ty tendence byly všude.

Od roku 2006 máme vlastní Google pobočku i v Česku, i když Taťána Le Migne přiznala v rozhovoru pro Hospodářky, že na začátku musela spíš „prodat Česko Googlu než Google Česku“. Nicméně tu pobočka vesele prosperuje už šestnáct let. A minimálně dalších pár desítek let bude, než naše planeta shoří, protože Google vypustí T-virus nebo vyvine Skynet, bude sbírat podezřelá vejce po vesmíru nebo vyvíjet androidy...

Podobné články

Doporučujeme

Další články