Velký Bratr, nebo nutnost, bez které bychom už neuměli žít? Google je tu s námi 21 let. Co nám dal a vzal? – G.cz
Vyhledávání

Velký Bratr, nebo nutnost, bez které bychom už neuměli žít? Google je tu s námi 21 let. Co nám dal a vzal?

Google je tu už 20 let
Zdroj: Flickr

Žijeme ve světě Googlu. Ať se nám to líbí, nebo ne. Většina z vás alespoň jednou za čas využívá některou z mnoha aplikací této globální společnosti. Věděli jste, že Google slaví dnes 21 let od svého vzniku? Pojďme se podívat, jak je prospěšný a čím dál více všudypřítomný.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 4.9.2019, 09:31

Jedna z nejhodnotnějších firem světa slaví

Posláním Googlu je organizovat světové informace a zpřístupnit je všem, alespoň to tvrdí na svých stránkách, které najdete snadno pomocí internetového vyhledávače. Právě díky němu se Google velmi rychle proslavil a prosadil téměř po celém světě. A recept úspěchu? Google nabídl jednoduchý a funkční vyhledávač. Přesně takový svět potřeboval.

Přes dvě miliardy dotazů denně – tak moc jsou uživatelé internetu zvídaví. A prohledávat už umí nejenom internetové stránky. Dokáže hledat i mezi obrázky, zpravodajskými servery či nabídky e-shopů.

Tvrzení, že „co nenajde Google, neexistuje“ by však bylo odvážná. Zvláště u nás, kde Google na bitevním poli internetových vyhledávačů stále bojuje se společností Seznam.cz. Zatímco ve většině zemí světa internetový vyhledávač od Googlu ty ostatní válcuje (nebo už převálcoval), Česká republika je raritou.

Verze vyhledávače v češtině byla spuštěna v roce 2006 a od té doby soupeří se Seznamem o to, kdo na své služby naláká více uživatelů internetu. Například v roce 2014 byl podíl obou vyhledávačů vyrovnaný, v loňském roce uzmul Google dvě třetiny uživatelů. Převahu získává pravděpodobně díky aplikacím pro mobilní zařízení, například telefony s Androidem.

Google to už dávno není jen vyhledávač, i když pro rozjezd to bylo výborné. Ze společnosti se stal gigant, který udává směr, jakým se bude internet vyvíjet a používat. Společnost nabízí kompletní portfolio služeb, které k surfování na internetu potřebujete. Prohlížeč Google Chrome, webmailový server Gmail, software pro úpravu fotografií Picasa, neocenitelné mohou být informace o hustotě provozu atd. Zarazilo vás také, že je to všechno zdarma?

Google však dostává slušně zaplaceno. Umí totiž výborně cílit reklamu, což je pro obchodníky neocenitelné. Google je s námi již dvacet let, Google nás dobře zná, ví, co potřebujeme, co je pro nás nejlepší. Kvůli tomu se však mnozí uživatelé zlobí, že se kamsi vytratilo soukromí. Když něco hledáte na internetu, zanecháváte za sebou digitální otisky. Záleží na každém, jaká data o sobě bude poskytovat.

Někomu přijde vhod, že mu Google nabídne zajímavá místa v okolí, nebo produkt, který potřebuje. Jiného to rozčílí, připadá si jako ve světě Velkého Bratra.

Ano, Google ovlivňuje náš život. Ale má skvělou strategii: pomáhá nám a ještě nám naoplátku nabídne perfektně cílenou reklamu. No nekupte to!

A zde si přečtěte 10 výroků slavných osobností, které ve skutečnosti žádná z nich nikdy nevypustila z úst.

Podobné články

Doporučujeme

Další články