fb pixel GLOSA: Znuděně se protahující Český lev ospale číhá za rohem: Má vůbec smysl 26. ročník sledovat? – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Znuděně se protahující Český lev ospale číhá za rohem: Má vůbec smysl 26. ročník sledovat?

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

V sobotu 23. března zjistíme, kteří čeští filmoví tvůrci si za svou práci v loňském roce odnesou Českého lva. Pokud vás to nezajímá, v pořádku. Pokud vás to zajímá, ale po zkušenostech s loňskými ročníky to nechcete sledovat, nemusíte. Hned vám vysvětlíme, proč...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.3.2019, 14:28

Lví nuda

Udělování cen umělcům, to je vždycky takové ošemetné. Dá se tohle vůbec hodnotit? No, dobře, ano, dá. Otázka je spíš; jakou to má relevanci pro diváky toho umění? Pro filmového distributora je možnost vmáčknout na plakát snímku, který se snaží prodat veřejnosti, ke jménu tvůrce "držitel Českého lva" jistě silným esem v rukávu, pro člověka, který má k filmům vztah přesahující konzumenta zábavy na volné víkendové odpoledne to ale vlastně moc podstatné není.

Už ani Oscary nikdo pořádně nesleduje, natož České lvy! Úroveň zábavnosti a soudnosti jednotlivých slavnostních ceremoniálů značně kolísá a samotná ocenění leckdy moc nedávají smysl. Letošní, už 26. ročník nejprestižnějších nejznámějších filmových cen u nás, Českých lvů, klepe na dveře, a tak jsme si malinko posvítili na to, co nás čeká a jestli vůbec má smysl tomu věnovat pozornost.

Pochodeň vs. šmelinář vs. páni kluci

V hlavní kategorii o nejlepší film se letos utkají dva historické životopisy, Jan Palach a Toman, dále počin velké české režisérské naděje Olma Omerzu Všechno bude, sportovní drama odehrávající se ve 30. letech Zlatý podraz a komediální roadmovie o dvou starcích Tlumočník. Znaleckým okem poslední dva kousky rovnou obmotáváme páskou s nápisem "do počtu". Dobovka Radima Špačka o týmu československých basketbalistů nenadchne, ani neurazí a koprodukční Tlumočník je spíš podprůměrem, který právem zapadl.

V souboji o cenu nejvyšší tak proti sobě stanou tři silní hráči. Životopisu "lidské pochodně" Janu Palachovi nahrává do karet kulaté výročí historické události. Režisér Robert Sedláček vtiskl Palachovu příběhu alespoň trochu novosti, když se zaměřil na život studentského hrdiny a na dny osudnému činu bezprostředně předcházející. Snímek zároveň získal Cenu české filmové kritiky.

Postava Zdeňka Tomana, někdejšího šéfa československé rozvědky, zapřisáhlého komunisty, který ale, ač z pochybných důvodů, zachránil před režimem svých spolustraníků mnoho životů, je v české historii dostatečně zásadní, aby si filmová adaptace jejího životního příběhu v očích ČFTA zasloužila 13 nominací. Dá se ale očekávat, že všechny Toman nepromění, a to kvůli 2 roky starému skandálu s Ševčíkovým Masarykem, kterýžto počin Toman mírně evokuje. Tehdy totiž už i laické veřejnosti přišlo poněkud divné, že film, který je vlastně dost průměrný a skoro nikdo ho do Lvů neviděl(ceremoniál proběhl 4. 3. 2017, do běžné distribuce šel Masaryk o 5 dní později), přišel a posbíral všechny sošky...

Ocenění, které by potěšilo nejednoho českého filmového nadšence a vyslalo by vzkaz méně známým, začínajícím, mladým českým filmařům, že o jejich práci a odvážné přístupy je zájem, by znamenala trofej pro Všechno bude, snímek, který ČFTA vyslala na Oscary. Absolvent FAMU Olmo Omerzu byl už v roce 2012 oceněn českými filmovými kritiky coby Objev roku za svůj debut Příliš mladá noc, nominaci na Českého lva za režii získal za výborný Rodinný film. Roadmovie Všechno bude je Omerzovým třetím celovečerákem a nás nadchl. Tak uvidíme.

A kdo dál?

Jste-li spíš "na ksichty", takříkajíc; nejlepším hercem v hlavní roli se můžou stát Karel Dobrý (Hastrman), Martin Huba (Hovory s TGM), Viktor Zavadil (Jan Palach), Jiří Macháček (Toman) nebo Tomáš Mrvík (Všechno bude). O titul nejlepší herečky v hlavní roli se utkají Simona Zmrzlá (Hastrman), Ivana Chýlková (Chata na prodej), Jenovéfa Boková (Chvilky), Zuzana Bydžovská (Jan Palach) nebo Kateřina Winterová (Toman).

Asi nejzajímavější je letos kategorie dokumentární; Šafránkův King Skate má velkou šanci, stejně tak Horkého Švéd v žigulíku. Nic jako dřív je výborný počin režisérského dua Kokeš-Tasovská z produkce HBO a s výbornou hudbou pražského electro producenta Ondřeje Holého známého pod pseudonymem dné. Našeho osobního favorita jste asi poznali. Kompletní přehled nominovaných najdete na oficiálních stránkách ČFTA.

Jak to dopadne, to se po několika desítkách minut napjatého očekávání dozvíme v sobotu 23. března. Rovnou říkáme; užijte si víkendový večer nějakou smysluplnější činností. Na Lvi se za vás bude dívat naše filmová redaktorka G.cz, "Mirka Spáčilová chudých" a milovnice popisování sebe sama ve třetí osobě Kateřina Horáková a přinese zevrubný report - podobně jako z letošních Oscarů.

Mezitím se můžete dovzdělat v galerii zajímavostí o Snyderově akčním filmu Sucker Punch.

Podobné články

Doporučujeme

Další články