11 zajímavostí o filmu Toman, favoritu Českých lvů: Beneše si zahrál aktivní český politik. Víte, který?

Nominace na České lvy jsou rozdány a vedení je jasné - nejvíce šancí získat sošku má politický thriller Ondřeje Trojana Toman. Ten se rozhodl převyprávět životní osud velmi kontroverzní postavy československých dějin, bývalého šéfa zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana. Snímek získal nominací celkem 13 a my přinášíme 11 zajímavostí, které byste o něm měli vědět.

Jak to vlastně bylo?

To je otázka, kterou se dá popsat jak Trojanův film, tak skutečný život někdejšího šéfa československé zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana. Toman měl obrovskou moc a žádnou páteř. Kšeftaření, šmelina, neštítil se ničeho. Ano, zachránil mnoho židovských životů, rozhodně to ale nedělel z dobroty své zarytě rudé, komunistické duše. Přesto ho právě ti, ke kterým se nejvíc hlásil, nakonec uvěznili. Uprchl jim a výměnou za vlastní život prozradil, co mohl - a že toho věděl opravdu hodně.

Trojanův film je spíš než životopisem politickým thrillerem, který se inspiruje rozpory a nejasnostmi zahalenými osudem člověka, o kterém se dnes moc nemluví. Ke snímku se váže několik pikantností a zajímavostí, a tak jsme je pro vás sepsali...

A tady 20 důvodů, proč je Heath Ledger nesmrtelnou legendou.


Komentáře

Doporučeno pro vás