fb pixel GLOSA: V Praze bojujeme s virem statečně, ale to neznamená, že nejsme kreténi – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: V Praze bojujeme s virem statečně, ale to neznamená, že nejsme kreténi

Zdroj: G.cz

Praha se proměnila z nebezpečného koronavirového ohniska na jeden z nejklidnějších regionů. Primátor by se dmul pýchou, kdyby na to měl pro samé pomáhání v nemocnicích čas. Neměli bychom ale z Prahy poučovat ostatní, protože… no, pořád jsme trochu privilegovaní kreténi.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.10.2020, 16:45

Několik pater!

Jako dítě, které vyrostlo v Sudetech, jsem na přelomu tisíciletí slyšel o Praze jenom zvěsti. Byl jsem tam jednou v ZOO a jednou v Národním muzeu, ale o Praze jako takové jsem neměl tušení. Od maminky jsem věděl, že se tam odchází za prací, od tatínka jsem věděl, že tam všichni řídí jako kokoti, a to bylo tak všechno. Jako mladý teenager jsem se pak občas dostal do rozhovoru s pokročilejšími teenagery, kteří tam občas strávili noc a vyprávěli naprosto sci-fi příběhy o diskotékách, kde v každém patře hraje jiná hudba. Jinej svět, bráško, vůbec nevíš.

Nakonec jsem odešel do Prahy za prací a řídím jako kokot… jenom tu legendární diskošku jsem nikdy nenašel, i když mám dojem, že za tou historkou stojí Cross a nezdravé množství efedrinu. Nelze ale popřít, že Praha je skutečně úplně jinej svět, bráško. A koronavirus, který zviditelnil rozdíly mezi politiky, zvýraznil lidi, které byste si měli odebrat z přátel a názorně ukázal, kdo z osob, které přes den potkáte, jsou naprostí kreténi (rouška pod nosem nemá smysl!), tak obtáhl i tu průrvu mezi Prahou a zbytkem republiky.

Pragocentrismus pod rouškou roušky

Před nějakými deseti lety bylo extrémně populární slovo “pragocentrismus”, který hezky shrnoval to, že když všichni politici, intelektuálové, instituce a kulturně relevantní osoby žijí v Praze, těžko mohou souznít s občanem z Kardašovy Řečice. Když tak nad tím přemýšlím, možná se to slovo používá pořád, akorát já ho řadu let neslyšel, protože bydlím v Holešovicích.

Takové podivně pragocentrické tendence můžeme pozorovat i během pandemie, i když pravda trochu reverzně. Ukázkovým příkladem jsou ty neslavné farmářské trhy. Sledujte, jo. Dramaturg DVTV v Praze blejskne přeplněnou pražskou Náplavku, fotku rozšíří influenceři pražské bubliny, šéf České lékařské komory Milan Kubek prohodí geniální hlášku o tom, že zatímco lékaři padají na hubu, Pražáci si vesele nakupují biomrkev, moderátor Televizních novin si díky tomu v živém přenosu před celou republikou zničí kariéru a ten večer ministr zdravotnictví okleští farmářské trhy, jak to jen jde. Nechápejte mě špatně, já s doktorem Kubkem naprostou souhlasím, ale hezky je na tom ilustrováno, jak Praha ovlivňuje zbytek republiky.

Z čísel se ale zdá, že Pražáci dodržují protiepidemická opatření lépe než zbytek republiky. Jistě, máme tady absurdně vysoká čísla, ale taky je nás nejvíc. Od minulého týdne nárůsty soustavně klesají, z největšího ohniska se od prvních dní zpřísněných opatření stal z Prahy jeden z nejklidnějších regionů. Primátor Hřib dokonce dnes na Twitteru poukazoval na to, že podle dat z Googlu se Pražané taky pohybují nejméně. Zdržují se v místě bydliště, dodržují karantény… Jsme ukázkoví potenciální pacienti!

Pardon

Primátor tvrdí, že Pražané by mohli být zbytku republiky vzorem toho, jak dodržovat bezpečnostní opatření. Já bych tak daleko nešel, pořád máme evidentně pocit, že potřebujem svoji biomrkev. Taky nesmíme zapomenout na to, že si můžeme dovolit dodržovat opatření. Narozdíl od Vsetínska nebo Benešovska, kde je teď situace naprosto zoufalá, Pražáci většinou nemusí do továren a dílen, všichni pracujeme v kanclech, můžeme si válet zadky v homeofficu a DámeJídlo nám doveze vafle s lesními plody až pod nos.

Virus prostě může udeřit kdykoli a kdekoli. Stačí pár nezodpovědných hovad na jednom místě nebo blbá náhoda a je jedno, jestli bydlíte na Vinohradech nebo v Bělé pod Pradědem. Každé takové ohnisko teď může přetížit zdravotní systém, třeba jenom lokálně. A lidé začnou umírat opravdu ve velkém.

Jsme v tom spolu, Češi, Sudeťáci, Moraváci, Slezané… i my kreténi z Prahy. Zkuste v krajích dodržovat opatření, my zkusíme nakupovat zeleninu opatrněji a, i když to už působí jako debilní fráze, společně to zvládneme.

A odpusťte nám, že řídíme jako kokoti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články