fb pixel GLOSA: Netflix po nátlaku aktivistů slíbil omezit kouření ve svých seriálech. Další bude zákaz vtipů? Nakonec budou postavy jen sedět a koukat do zdi – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Netflix po nátlaku aktivistů slíbil omezit kouření ve svých seriálech. Další bude zákaz vtipů? Nakonec budou postavy jen sedět a koukat do zdi

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

A kdo si to dá po stopadesáté? V nové řadě sci-fi hitu Stranger Things se hodně kouří, což vadí lidem, kteří nekouří, pochopitelně hlavně kvůli nevinným ovlivnitelným chudákům dětem. A tak se Netflix rozhodl kouření ze svých pořadů odstranit. A všichni jsou spokojení. Jenomže...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 8.7.2019, 14:05

Moc kouříš, kámo

Před nedávnem se objevila zpráva, že ve Švédsku vstupuje v platnost zákaz kouření i před restauracemi a hospodami a země se tak chce do několika let stát státem nekuřáků. Velice ušlechtilé, vskutku! Kouření je špatné, ano, my víme. Je to otravný zlozvyk, který škodí zdraví kuřáků i těch v jejich blízkosti, opakují aktivisté. Většinou to říkají v nějakém velkoměstě, kde dlouhodobě žijí a za jejich zády při těch slovech projíždí desítky a stovky aut, což jejich plicím škodí mnohem víc, ale čert vem logiku. Je třeba bojovat za každou cenu, i kdyby to mělo být proti dílčím margináliím.

A tak nyní anti-tabáková iniciativa Truth Initiative (TI) tlačila na Netflix tak dlouho, až společnost slíbila, že ze filmů a filmů vlastní produkce s PG-13 a TV-14 vyřadí kouření klasických i elektronických cigaret, tedy s výjimkou, že tahání vonné tyčinky není zásadní pro příběh či jeho historickou věrnost. V takových případech cíga zůstanou. Hlavním argumentem TI byla nová řada sci-fi show Stranger Things, kde řada postav tahá jednu za druhou, a že "pozitivní zobrazování kouření na obrazovce může děti velmi ovlivnit".

Pardon, ale jinak to nejde - *spoiler alert*. Ve třetí řadě Stranger Things jsou detailní záběry na kňučící krysy, které posléze s pištěním vybuchují a mění se v krvavý sliz. Taky tam jsou mimozemskými entitami posedlé babičky krmící se pesticidy, kterým z pusy teče černá tekutina, krev, střílení, mimomanželský sex, minimálně jeho ponoukání. Dcera popadne láhev vína a málem s ní utluče vlastního otce. Pokud necháte děti pod 13 sledovat Stranger Things, cigarety jsou váš nejmenší problém.

Navíc; nejdivočejším milovníkem nikotinu je postava Hoppera. Ta je v aktuální řadě nonstop ve stresu, případně opilá, a právě v těchto případech kouří, takže o "pozitivním zobrazování" nemůže být řeč, naopak je tu celkem jasné propojení cigaret se špatným rozpoložením a nepříjemnými situacemi. Ale stejně, jako je nepřítelem aktivismu logika, je jím i uvažování o věcech více do hloubky.

Časem se zřejmě dočkáme ještě omezení vtipů, navazovat bude okleštění scénáře o ironii a satiru. A je vlastně vůbec žádoucí vystavovat dorost jakýmkoliv filmům a seriálům? Nezačnou si pak děti myslet, že v životě je to úplně jako ve filmu? Proč mít vůbec nějakou zábavu, kulturu? Nebylo by nejlepší sledovat pořady, ve kterých postavy sedí na židlích a jen zírají jedna na druhou, případně upřeně hledí do zdi a mluví o počasí nebo počtu much na stropě? Pojďme si ušetřit petice, nátlaky a iniciativy a zakažme všechno. Hned a bez lítosti! Zbude víc času na ty opravdu důležité věci.

A tady si přečtěte, jak chtěl Guardian před časem zakazovat Robinsona Crusoea kvůli korektnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články