KOMENTÁŘ: Guardian chce zakazovat Robinsona Crusoe kvůli hyperkorektnosti. To dokazuje, že lidstvo potřebuje další válku – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Guardian chce zakazovat Robinsona Crusoe kvůli hyperkorektnosti. To dokazuje, že lidstvo potřebuje další válku

Zdroj: Theguardian.com

Podle britského deníku Guardian by měl být svět hyperkorektním místem, kde by neměl být nikdy nikdo uražen, zesměšněn, potupen ani znehodnocen. Zajímavé je, že kvůli této filozofii by tamní myslitelé rádi rušili a zakazovali tradice, popkulturní záležitosti, zavedené stereotypy, díky kterým vzniká spousta humoru a hlavně milované knihy.

Martin Miko
Martin Miko 30.4.2019, 11:28

Řešíme nesmysly, potřebujeme válku

Opravdu ceníme, když někdo nazývá věci pravými jmény, jenže když deník Guardian popisuje klasický příběh Robinsona Crusoea od Daniela Defoa jako koloniální pohádku o tom, že bílý muž je nadřazený, tak nám to přijde přehnané. Nutno podotknout, že se jedná o knihu z roku 1719. Ano, 300 let starou knihu, kterou se někdo v roce 2019 rozhodl zkritizovat a posléze svůj názor zveřejnit na tomto progresivním webu, který nás přestává čím dál víc bavit. K tomu všemu se ve stejný den na Guardianu objevil článek o tom, že v Avengers byla obézní postava, které se lidé smáli. V tomto deníku se snad musela zbláznit celá redakce.

Je to jen další důkaz, že tato planeta potřebuje válku, protože vytvářet tento lobotomní obsah a tvářit se přitom superseriózně, nám zkrátka smrdí. Guardian nám totiž poslední dobou připomíná švédského fermentovaného sledě, kterému u nich nikdo neřekne jinak než Surströmming. Na analýze 300 let starého příběhu je špatně snad vše. Smrdí nám to. Avšak jakmile někdo začne analyzovat Bibli, je ihned oheň na střeše. Guardian by to jistě vyhodnotil jako netoleranci k náboženství.

Guardian zhodnotil Robinsona Crusea jako nudnou knihu bez dobrého děje a přirovnává ji ke skautské příručce. Ano, ale tímto způsobem se dá zesměšnit v podstatě cokoliv. Také bychom mohli napsat, že Babička od Boženy Němcové je nudný příběh o staré bábě, která se všem plete do života a naživu je drží jen vzpomínka na to, jak po ní císař Josef II. v dětství hodil minci. A taky do toho všeho můžeme nakombinovat rozdělení společnosti do tříd, se kterým bychom neměli souhlasit, protože žijeme v době, ve které jsme si všichni rovni.

Guardian chce v roce 2019 pálit Robinsona Crusea, a to jen proto, že před 300 lety žil život, který byl v tehdejších dobách normální. Obchodoval s otroky a neměl respekt k ženám. Naopak by to měl být příklad toho, že jsme se za tu dobu posunuli někam dál.

A zde se dozvíte, proč nenávidíme zákeřné lidi, kteří spoilerují naše milované seriály a filmy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články