fb pixel Ve Švédsku si nezakouříte už ani před hospodou. Tak tohle by se v Česku nikdy nestalo – G.cz
Vyhledávání

Ve Švédsku si nezakouříte už ani před hospodou. Tak tohle by se v Česku nikdy nestalo

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Milovníci kouření ve Švédsku budou mít útrum. Kromě toho, že si cigaretu už dlouhá léta nezapálí v restauracích si už nezakouří ani před nimi, a to vše díky novému tabákovému zákonu, který si dává za cíl snížit počet aktivních i pasivních kuřáků. Současná tamní vláda se totiž rozhodla udělat ze Švédska do 6 let nekuřácký stát.

Martin Miko
Martin Miko 2.7.2019, 14:40

Další zákaz kouření

Nůžky svobody se stále zavírají a zavírají. Ve Švédsku to už došlo do takového extrému, že si tamní náštěvníci restaurací nebudou moct od příštího pondělí zakouřit ani venku před ní. Proč se něco takového děje? Nebyla přece původní myšlenka se zákazem kouření v restauracích ochránit pasivní kuřáky? Ano, byla. Jenže švédská vláda se rozhodla v rámci nového tabákového zákona snížit počet aktivních kuřáků a švédský zdravotnický úřad tuto bohulibou myšlenku vřele uvítal, jak informovala agentura DPA.

Švédský tabákový zákon zakazuje kromě kouření před hospodami a restauracemi i kouření na veřejných hřištích, autobusových zastávkách, nádražích a dalších místech. Švédská vláda chce zkrátka všem kuřákům znepříjemňovat život, takže se všichni lidé závislí na cigaretách budou muset schovávat někde za rohem, a vzdalovat od restaurací a hospod, kde právě utrácejí své vydělané peníze. Prospějí tyto kroky švédské ekonomice? V severských zemích je běžné, že lidé se čím dál častěji scházejí doma, kde pořádají bytové párty a večírky. Díky těmto protikuřáckým opatřením se už lidé nebudou muset rozhodovat, jestli jít do hospody, nebo ne, a prostě zůstanou na jediném místě, kde si budou moct svobodně zakouřit.

Tyto nápady ze strany švédské vlády jsou samozřejmě vyhnané do extrému. Dokážete si představit, že by podobný zákon prošel v Česku? Když byl před 2 lety zaveden protikuřácký zákon u nás, téměř okamžitě byly zavedeny nahřívané cigarety, díky kterým nevydechujete cigaretový kouř, ale jen páru. I takto se dá zákon obejít. Podobné by to bylo i se zavedením nového švédského zákona, Češi by vymysleli nějakou kličku. Buď by chodili kouřit za roh, nebo by před hospodou postavili stránek s prodejem triček, a pak by argumentovali tím, že kouří před obchodem s textilem. Na nás si totiž nikdo jen tak nepřijde.

Opravdu švédská vláda věří, že díky těmto zákonům se země zbaví kuřáků do roku 2025? Rozhodně ne. Lidé budou naopak kouřit více, protože zakázaný tabák chutná nejlépe.

Co si myslíte vy? Dokázali byste si představit, že byste nemohli kouřit už ani před hospodou? Tento bizarní nápad by zruinoval české hospodství a nepřinesl by nikomu nic dobrého.

A zde se dozvíte, proč se českým filmařům nelíbí, že sponzorem KVIFF je Česká zbrojovka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články