fb pixel GLOSA: Nejzbytečnější mejdan roku je tu. Silvestr je svátek smutných lidí, kteří vůbec neví, co dělat se životem – G.cz
Vyhledávání

GLOSA: Nejzbytečnější mejdan roku je tu. Silvestr je svátek smutných lidí, kteří vůbec neví, co dělat se životem

A je tady zas. Naštěstí ne Hitler, ale Silvestr, což je jen o něco málo horší. Ta jedna noc v roce, kdy mají někteří členové naší společnosti pocit, že vylít se jako vázy, hlasitě pořvávat a odpálit pár plamínků z nich na pár hodin udělá zajímavé lidi zapadající do kolektivu. Utrpení, které by měl ignorovat každý, kdo má byť jen prodlouženou míchu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 31.12.2019, 12:24

Já bych všechny ty Silvestry zakázala

Haleluja, je to tady zase. Nejotravnější večer v roce, ten poslední, Silvestr. Vykonstruovaná příležitost pro alkoholiky a slaboduché dělat bordel bez nutnosti omlouvání. Ať už je taková povaha člověka, nebo jsme si to v sobě vybudovali jako společnost v průběhu staletí, my prostě potřebujeme plánovat. Plánovat ve smyslu, že před sebou musíme neustále mít nějaký cíl. Je jedno, jaký cíl to je, hlavní je se nezastavit a mít pořád pocit, že za něčím jdeme, tzv. se posouváme. Bez toho bychom se zbláznili.

A protože cesta je dlouhá, pochopitelně je na ní třeba zastávek, odpočívadel a ukazatelů stejně jako na náročné turistické stezce. Jsou to takové pevně dané body, které nám tu pouť předělují, usnadňují a díky kterým na ní vytrváme. Narozeniny, dovolená, prázdniny, svátky. Konkrétní data či dny do, nebo naopak od kterých něco začneme nebo přestaneme dělat. Jedním takovým je Silvestr, 31. prosinec, kalendářní konec roku. Proti tomu by se snad nedalo nic mít, kdyby kdysi někdo nevymyslel, že je ten závěr třeba slavit vulgárním, nevychovaným jednáním a litry a kily omamných látek.

A přitom to celé ani nedává smysl. Když už si dělíme rok na roční období a zima se skládá z prosince, ledna a února, neměl by být konec kalendářního roku stanoven na 28./29. 2.? To by zároveň respektovalo i přírodní řád, takže by to mělo alespoň nějaké opodstatnění. A proč by se vůbec událost tohoto typu měla slavit chlastacími orgiemi? Smyslem má být něco uzavřít, což ale z logiky věci neděláte, když následky nezřízeného pití cítíte ještě další den či dva (v extrémních případech i déle).

A co rachejtle? To je už ale úplná blbost. Kdo to vůbec vymyslel? Smrdí to, kouří to, děsí to zvířata (a pro chytráky, ano, i ta, co jsou uklizená v bezpečí domova), zůstává po tom bordel, protože nikdo opilý po sobě zásadně neuklízí a ještě to trhá končetiny, případně pálí vlasy či jiné části těla.

Celý Silvestr je prostě uměle vytvořený "svátek" a jako každý takový je pouhou záminkou těch, kdo nemají v hlavě ani v životě nic moc zásadního, aby se mohli několik hodin chovat jako naprostí idioti a obtěžovat tím své okolí, aniž by jim na to mohl někdo něco říct, protože zrovna v tomto časovém okně se předpokládá, že je to obecně společensky tolerováno.

Chcete slavit konec roku? Slavte v noci z 31. 10. na 1. 11. Samhain jako staří Keltové. Ti dělili rok jen na léto a zimu a právě listopad byl pro ně začátkem nového roku. Později se k tomu vlivem Římanů přidala ještě myšlenka navázaná na sklizeň úrody. A pokud se vám to zdá příliš vzdálené, je tu pro vás 21., případně 22. prosinec a zimní slunovrat, který je nejdelší nocí v roce a symbolizuje, že každá další tma už bude jen kratší a dny naopak delší. A jestli vám jde o to potkat své přátele a blízké - ty můžete (a měli byste) potkávat kdykoliv. Tak či tak, kdyby každá jedna hlava ve stádě přestala bezhlavě dělat kraviny, protože je dělají tzv."ostatní", ta oblíbená abstraktní skupina jakýchsi lidí s absolutní pravdou, a ještě navíc je neschovávala za vznešené motivy vycucané z prstu, všem by se nám žilo mnohem lépe.

Podobné články

Doporučujeme

Další články